Fenyloalanina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fenyloalanina to organiczny związek chemiczny, który jest jednym z aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są syntetyzowane przez organizm człowieka. Zalicza się do aminokwasów kodowanych przez DNA. Aminokwas ten stanowi jeden z podstawowych budulców białek. Fenyloalanina ma dwa enancjomery – lustrzane odbicia. Pierwszy z nich występuje naturalnie w przyrodzie, za drugi może być wytwarzany syntetycznie, a także produkowany jest przez niektóre bakterie.

Jak działa fenyloalanina?

W organizmie człowieka fenyloalanina pełni szereg ważnych funkcji. Jest między innym niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego, uczestniczy w produkcji różnych związków, w tym hormonów, syntetyzuje białka ustrojowe.

Fenyloalanina służy między innymi do produkcji noradrenaliny, adrenaliny, dopaminy, melaniny. Ponadto poprawia ona pamięć i koncentrację, polepsza samopoczucie, podwyższa popęd seksualny. Rekomendowana jest też dla sportowców oraz dla osób chcących się odchudzać, ponieważ zmniejsza łaknienie.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny jest niekorzystny. Jej nadmiar działa negatywne na układ nerwowy i może doprowadzić nawet do jego trwałych uszkodzeń. Taki efekt obserwuje się głównie w przypadku chorobie genetycznej fenyloketonurii. Niedobór przekłada się na problemy z pamięcią, zmniejszoną ilość energii, niedokrwistość, wypadanie włosów, u dzieci na zaburzenie wzrostu.

Właściwości fenyloalaniny:

  • odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego

  • wspomaga produkcję wielu ważnych związków, w tym neuroprzekaźników

  • wpływa na dobre samopoczucie

  • podnosi poziom energii

  • zwiększa pamięć i koncentrację

  • pozwala na kontrolę łaknienia, dlatego sprawdza się przy kuracjach odchudzających

Sposób użycia fenyloalaniny

Fenyloalanina dostępna jest w formie suplementów diety. Zwykle jedna dawka dzienna to 500 mg. Nie zaleca się przekraczać wskazanej dawki. W trakcie zażywania należy też kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ fenyloalanina zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny powodujące częstszy skurcz mięśni gładkich – tętniczych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes