Kapsaicyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kapsaicyna jest związkiem chemicznym odpowiedzialnym za ostry smak papryczek chili. Oddziałuje ona na receptory bólu i wywołuje uczucie pieczenia w jamie ustnej. W zależności od różnych rodzajów papryczek ilość kapsaicyny może się różnić. W celu określenia ilości tego związku w potrawie albo w produkcie, czyli inaczej jego ostrości stosuje się tak zwaną skalę Scoville’a, czyli SHU. Kapsaicyna znana jest nie tylko ze swojego ostrego smaku, ale również posiada szereg innych właściwości.

Jak działa kapsaicyna?

Przede wszystkim kapsaicyna znana jest ze swoich właściwości leczniczych oraz antyoksydacyjnych. Często uznawana jest ona również jako lek na raka – chroni przed metabolizowaniem takich rakotwórczych związków nitrozoamina, aflatoksyna B1 czy karbaminian winylu. Niektóre badana potwierdzają również, że kapsaicyna może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. Także pojawiły się doniesienia, że związek może pomagać w przypadku bólów reumatycznych, artretycznych. Posiada właściwości przeciwbólowe – w sprzedaży możemy znaleźć plastry zawierające kapsaicynę, które powodują miejscowe znieczulenie i stosowane są przy obwodowych bólach neuropatycznych.

Bardzo często kapsaicyna jest rekomendowana na odchudzanie. Badacze wykazali, że podczas stosowania tego właśnie związku dochodzi do podwyższenia termogenezy, czyli zwiększenia temperatury, przy której dochodzi do szybszego spalania tłuszczów.

Właściwości kapsaicyny:

  • jest odpowiedzialna za ostry smak papryczek chili

  • ma właściwości antyoksydacyjne

  • wspomaga odchudzanie

  • ma miejscowe działanie przeciwbólowe

  • posiada potencjalne działanie antynowotworowe

Sposób użycia kapsaicyny

Nie zaleca się zbyt dużego spożycia kapsaicyny, ponieważ może wywoływać ona nieprzyjemne odczucia. W przypadku nadmiernego spożycia powinno się popić potrawę czy produkt płynem z tłuszczami, na przykład mlekiem, lub alkoholem, ponieważ wtedy możemy najszybciej rozpuścić kapsaicynę – nie jest ona rozpuszczalna w wodzie.

W sprzedaży znajdziemy również inne produkty z kapsaicyną, między innymi suplementy diety czy oleje. Spożycie powinno odbywać się według zaleceń.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes