Katabolizm

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Katabolizmem nazywamy proces rozpadu tkanki mięśniowej, który zachodzi wtedy, gdy do organizmu nie dostarczamy wystarczającej ilości składników budujących mięśnie. Przed katabolizmem powinni przede wszystkim chronić się sportowcy, który chcą budować masę i siłę swoich mięśni – dotyczy to przede wszystkim kulturystów. W celu zmniejszenia katabolizmu stosuje się wówczas specjalne suplementy diety i odżywki oraz inne produkty, które zawierają odpowiednie składniki o właściwościach antykatabolicznych.

Jak działa katabolizm?

Do katabolizmu dochodzi nie tylko w sytuacjach treningowych, ale również na co dzień, na przykład w nocy lub też podczas diety odchudzającej. Jest to odwrotność procesu nazywanego anabolizmem, czyli polegającego na budowie mięśni. Zarówno anabolizm, jak i katabolizm kształtują przemiany chemiczne i energetyczne w komórkach.

Aby doszło do anabolizmu, konieczne jest dostarczenie zewnętrznych źródła energii, ponieważ wtedy tworzą się komórki. Z kolei do katabolizmu dochodzi wtedy, gdy organizm nie ma odpowiedniej ilości pokarmu, czyli źródła energii. Wówczas dla podtrzymania procesów życiowych następuje pozyskiwanie zapasów odżywczych odłożonych w tkankach, w tym w mięśniach.

W celu ochrony przed procesami katabolicznymi stosuje się przede wszystkim odpowiednie preparaty. Zaliczają się do nich głównie preparaty białkowe, które zawierają takie składniki jak BCAA, glutamina, kreatyna, beta alanina. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta, która będzie dostarczała organizmowi właściwą ilość energii. Wtedy nie dojdzie do powstania deficytu energetycznego oraz do katabolizmu mięśni. Zaleca się więc jedzenie 5 posiłków dziennie, w przypadku treningów ważne jest też spożywanie przekąsek z łatwymi w przyswajaniu węglowodanami prostymi.

Właściwości katabolizmu:

  • katabolizm prowadzi do degradacji tkanki mięśniowej

  • powstaje wskutek braku odpowiedniej energii dostarczanej do organizmu

  • możemy mu zapobiegać poprzez prowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie specjalnych suplementów i odżywek

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes