Kreatyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kreatyna jest preparatem posiadającym szerokie grono użytkowników wśród sportowców. To organiczny związek chemiczny, który posiada elementy guanidyny i kwasu octowego. W organizmach zwierzęcych, w tym również w organizmie człowieka, kreatyna powstaje wskutek przemiany materii i występuje przede wszystkim w tkance mięśniowej i w ścięgnach.

Kreatyna została odkryta przez Michela Eugène’a Chevreula w 1832 roku jako składnik mięśnia szkieletowego. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kreas, które oznacza „mięso”.

Jak działa kreatyna?

W 98% kreatyna zawarta jest w mięśniach człowieka. Niewielkie ilości są także obecne w wątrobie, mózgu, nerkach. Jest ona używana do magazynowania oraz do uwalniania energii potrzebnej w komórkach. Jest szczególnie ważna w procesie syntezy białek mięśniowych. W przypadku wysokiej zawartości kreatyny w mięśniach zwiększa się synteza białek, dlatego posiada ona działanie anaboliczne i antykataboliczne. Wpływa w ten sposób na szybszy przyrost masy mięśniowej, wspomaga regenerację tkanki mięśni oraz sprawność. Przyspiesza również budowę beztłuszczowej masy ciała.

Ponadto kreatyna posiada pozytywne działanie przeciwutleniające na poziomie komórkowym i zabezpiecza komórki mięśni przed stresem oksydacyjnym. Udowodniono również korzystny wpływ kreatyny na gojenie się uszkodzeń mięśni oraz ran.

Właściwości kreatyny:

  • poprawia wyniki sportowe poprzez przyrost masy mięśniowej

  • regeneruje tkankę mięśniową

  • pomaga w budowie beztłuszczowej masy ciała

  • wspomaga dojenie się ran

  • ma właściwości antyoksydacyjne

Sposób użycia kreatyny

Zapotrzebowanie na kreatynę wynosi około 2 g dziennie, przy czym 1 g jest syntetyzowany przez aminokwasy w organizmie człowieka, natomiast reszta powinna być dostarczona z pożywieniem. Głównymi źródłami kreatyny są mięso oraz ryby.

W sprzedaży dostępne są preparaty z różnymi formami kreatyny, między innymi jako azotan, glukonian, jabłczan, cytrynian, ester etylowy, chlorowodorek. Zalecane jest stosowanie suplementów tego rodzaju w czasie okołotreningowym, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Udowodniono też, że kreatyna lepiej wchłania się z białkiem, węglowodanami, tauryną czy magnezem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes