Omega-9

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwasy tłuszczowe Omega-9 zaliczają się do nienasyconych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomocne są organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym w olejach i w orzechach. Powodują obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, wspomagając działanie układu krwionośnego oraz serca. W krajach śródziemnomorskich, gdzie spożycie tego właśnie kwasu tłuszczowego jest wysokie, odsetek zachorowań na miażdżycę jest znacznie mniejszy niż w innych państwach.

Do kwasów tłuszczowych Omega-9 zaliczają się:

  • kwas oleinowy

  • kwas erukowy

  • kwas nerwonowy

Jak działają kwasy tłuszczowe Omega-9?

Te kwasy tłuszczowe odpowiedzialne są za działanie różnych narządów, ale przede wszystkim wspierają ochronę serca i układu krążenia. Wykazano także, że potrafią chronić przed zmianami nowotworowymi, ale istnieją także badania wskazujące, że zbyt duża ilość kwasów tłuszczowych Omega-9 oraz Omega-6 u kobiet w okresie po menopauzie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Przeciwdziałają temu kwasy tłuszczowe Omega-3, o których właściwą ilość powinniśmy zadbać – znajdują się one między innymi w oleju lnianym, tłustych rybach. Kwasy tłuszczowe Omega-9 pomagają także w przypadkach zgagi. Potrawy z ich dodatkiem nie powodują powstania zbyt dużych ilości kwasu żołądkowego.

Właściwości Omega-9:

  • są składnikiem budulcowym wielu komórek organizmu

  • chronią serce i układ krwionośny

  • zmniejszają ryzyko miażdżycy

  • pomagają w obniżaniu poziomu ciśnienia

  • zmniejszają uczucie zgagi, ponieważ obniżają wydzielanie kwasu żołądkowego

  • pomagają zapobiegać kamieniom żółciowym

Sposób użycia Omega-9

Wśród głównych źródeł kwasów tłuszczowych jednonienasyconych Omega-9 znajduje się niefiltrowana oliwa z osadem, która jest także bogata w antyoksydanty, olej rzepakowy, olej sojowy, olej sezamowy, orzechy ziemne, pistacjowe, awokado.

Chcąc zadbać o odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych Omega-9 w diecie, możemy również zdecydować się na zakupienie odpowiednich suplementów diety. Wtedy jesteśmy w stanie dostarczyć je do organizmu w odpowiednich proporcjach, co ma bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowej aktywności.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes