Profil aminokwasowy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Profilem aminokwasowym określa się ogólną wartość aminokwasów w produkcie. Prezentuje on zarówno aminokwasy wolne, jak i rozgałęzione, które określane są terminem BCAA. Profil aminokwasowy podawany jest najczęściej na 100 g produktu, czasami również na dawkę. Dzięki temu użytkownik może łatwo porównać zawartość aminokwasów w poszczególnych preparatach.

Jak działają aminokwasy?

Aminokwasy są jednym z podstawowych elementów budulcowych. Tworzą białka, które wpływają na prawidłowe działanie całego ciała i pomagają w budowie jego komórek, w tym komórek mięśniowych. Wobec tego stanowią one szczególnego rodzaju „cegiełki”. Wykazują działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Wpływają aktywująco na układ hormonalny, oddziałują na produkcję i uwalnianie różnych hormonów. Także wybrane z nich wspomagają rozpad tkanki tłuszczowej, pomagają w prawidłowym działaniu układu nerwowego, krwionośnego, odpornościowego.

Aminokwasy dzielimy na:

  • egzogenne – nie są one syntetyzowane w organizmie człowieka, wobec tego musimy je dostarczać do niego z zewnątrz, z pożywieniem, ale również możemy podnosić ich poziom poprzez suplementację

  • endogenne – są one syntetyzowane przez organizm, ale czasami ich ilość jest zbyt niska, dlatego również możemy stosować wtedy odpowiednie suplementy

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę produktów zawierających aminokwasy. Sportowcy najczęściej wybierają aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA, do których zaliczają się L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna, także popularne są tauryna oraz L-arginina.

Sposób użycia aminokwasów

Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni produkt zawierający aminokwasy, warto zwrócić uwagę na profil aminokwasowy. Informacje na jego temat powinniśmy znaleźć na etykiecie każdego produktu. Właściwe ilości oraz proporcje aminokwasów w produktach tego rodzaju pomagają w uzyskaniu odpowiednich efektów – wspomagają budowę tkanki mięśniowej, zapobiegają jej rozpadowi wskutek procesów katabolicznych, pomagają w odchudzaniu, podnoszą siłę i wytrzymałość oraz zmniejszają zmęczenie mięśni i wspomagają ich regenerację.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes