Rezweratrol

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Rezweratrol, także resveratrol, jest naturalnym związkiem roślinnym zaliczanym do polifenoli. W naszej diecie jego głównymi źródłami są czerwone winogrona oraz ich różne przetwory, na przykład sok lub wino. Związkowi temu przypisuje się zdolności do spowalniania procesów starzeniowych, za co odpowiadają wolne rodniki. Dzięki dużej ilości antyoksydantów rezweratrol skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, a także posiada szereg innych wartościowych składników.

Jak działa rezweratrol?

Ze względu na duże ilości antyoksydantów rezweratrol zabezpiecza komórki przed niszczeniem DNA, błon komórkowych i białek, a także skracaniem się telomerów. To właśnie regularne picie czerwonego wina uznawane jest za jedną z tajemnic długiego życia Francuzów. Właściwości przeciwutleniające wspierają też funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Także związek ten posiada właściwości neuroprotekcyjne i pozytywnie wpływa na działanie mózgu. Wspiera produkcję nowych komórek nerwowych. Wspomaga działanie układu hormonalnego – zmniejsza aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który zwiększa produkcję DHT. DTH (dihydrotestosteron) powstający z testosteronu odpowiedzialny jest u mężczyzn za przerost prostaty, łysienie androgenowe. Również rezweratrol suplementowany jest przez sportowców, zwłaszcza w sportach sylwetkowych, ponieważ wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Sprawdzi się dzięki temu u osób odchudzających się.

Właściwości rezweratrolu:

  • ma właściwości przeciwutleniające, chroni przed stresem oksydacyjnym

  • chroni i wspiera działanie układu nerwowego

  • zmniejsza wydzielanie DHT, co ma duże znaczenie dla mężczyzn

  • wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

  • obniża lipogenezę, czyli zmniejsza gromadzenie się tłuszczu w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie

Sposób użycia rezweratrolu

Rezweratrol możemy dostarczać do organizmu naturalnie – głównie z czerwonymi, ciemnymi winogronami. Także w sprzedaży znajdziemy suplementy diety posiadające ten właśnie związek w silnych, skoncentrowanych dawkach. Najczęściej polecana dawka dzienna to 200 mg rezweratrolu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes