MCT – frakcja oleju kokosowego, która odchudza i poprawia koncentrację

0
MCT – frakcja oleju kokosowego, która odchudza i poprawia koncentrację
5.00 avg. rating (90% score) - 2 votes

MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, inaczej trójglicerydy średniołańcuchowe, które wykazują wiele prozdrowotnych właściwości, począwszy od poprawy funkcji poznawczych naszego umysłu po lepszą kontrolę masy ciała. Jego najbardziej popularnym obecnie źródłem jest olej kokosowy. Ostatnio jednak coraz większą popularnością cieszą się bardziej skoncentrowane jego źródła czyli oleje MCT w proszku.

Uważa się, że dieta zachodnioeuropejska nie dostarcza wystarczających ilości kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych – w dużej mierze dlatego, że opinii publicznej były przekazywane informacje dotyczące szkodliwych właściwości wszystkich kwasów tłuszczowych nasyconych; jednak ostatnie badania wykazały wiele korzystnych właściwości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Kwasy tłuszczowe – podział i rodzaje

Wszystkie typy kwasów tłuszczowych zawierają ciąg połączonych ze sobą cząsteczek węgla i wodoru. Łańcuchy te są nazwane ze względu na liczbę atomów węgla. Wyróżniamy więc kwasy tłuszczowe:

 • kwasy krótkołańcuchowe (SCFA), które mają mniej niż 6 atomów węgla. Występują między innymi w tłuszczach mleka i masła. Stanowią również produkt beztlenowej fermentacji bakteryjnej niestrawionych węglowodanów pochodzenia roślinnego (włókna pokarmowego i skrobi opornej). Do najważniejszych należy kwas masłowy, propionowy i octowy.
 • kwasy średniołańcuchowe (MCT) zawierające 6-12 atomów węgla – są łatwo trawione i wysyłane bezpośrednio do wątroby. Tam wykazują działanie termogeniczne oraz zdolność do pozytywnego wpływu na metabolizm. W porównaniu z tłuszczami o dłuższych łańcuchach, MCT są łatwiej absorbowane.
 • kwasy długołańcuchowe (LCT) zawierające 12 do 21 atomów węgla. Występują we wszystkich tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Należy do nich kwas mirystynowy, palmitynowy, margarynowy, stearynowy, arachidowy, behenowy, lignocerynowy.

Funkcje średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych:

 • Wzmagając uczucie sytości, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała,
 • Zwiększając metabolizm, zmniejszają ilość zmagazynowanej tkanki tłuszczowej,
 • Dają więcej energii niż inne tłuszcze,
 • szybkim źródłem energii dla mózgu oraz reszty ciała,
 • Pomagają w koncentracji,
 • Wspomagają proces trawienia,
 • Poprawiają gospodarkę hormonalną,
 • Poprawiają nastrój,
 • Pomagają w walce z infekcjami bakteryjnymi i wirusami,
 • Absorbują rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze z różnych produktów spożywczych,
 • Niezależnie od rodzaju MCT, wszystkie są bardzo korzystne dla ogólnego stanu zdrowia – szczególnie u osób, które mają problemy ze złym wchłanianiem, zaburzeniami układu pokarmowego, takich jak zespół nieszczelnego jelita, choroba Crohna, infekcje pęcherzyka żółciowego.

Rodzaje i funkcje MCT

Istnieją kilka różnych form olejów MCT różniących się ilością atomów węgla w łańcuchu skutecznością. Cztery różne typy MCT:

 • C6 (kwas kapronowy)
 • C8 (kwas kaprylowy)
 • C10 (kwas kaprynowy)
 • C12 (kwas laurynowy)

Ogólnie rzecz ujmując, im krótszy łańcuch (co oznacza mniejszą liczbę węgli w kwasie), tym szybciej organizm może przekształcić kwasy tłuszczowe w energię. Produktem ubocznym takiej reakcji są ciała ketonowe. Wytwarzane są one wtedy, gdy organizm pozyskując energię wykorzystuje do tego tłuszcz, a nie glukozę.

Autor RFE, LLC, grafika anglojęzyczna zaczerpnięta z www.RealFoodExpeditors.com

Źródła MCT

Oleje MCT znajdują się w wielu produktach spożywczych. Najbogatsze łatwo dostępne źródła tego składnika:

 • Olej kokosowy: 15%
 • Olej z ziaren palmowych (olej palmowy): 7,9%
 • Ser żółty: 7,3%
 • Masło: 6,8%
 • Mleko: 6,9%
 • Jogurt: 6,6%

MCT można również uzyskać ze specjalnie skoncentrowanego oleju. To który jest dla Ciebie najlepszy: olej kokosowy czy skoncentrowany olej MCT w proszku zależy od Twoich priorytetów treningowych:

Olej kokosowySkoncentrowany olej MCT
Ilość MCT w łyżceok. 2 gramyok. 15 gramów
Cena4zł/100gok. 29zł/100g
Dodatkowe właściwościantybakteryjne, prozdrowotnebrak

Jeśli szukasz produktu o maksymalnej zawartości MCT, dobrym wyborem jest skoncentrowany olej MCT. Dzięki temu, że nie ma on ani smaku ani zapachu, łatwo można mieszać go z koktajlami lub kawą. Z drugiej strony produkty, które stanowią źródło MCT mają również wiele innych korzyści: np.olej kokosowy wykazuje m.in. właściwości antybakteryjne, przeciwutleniacze, przeciwzapalne i inne; dodatkowo masło i produkty mleczarskie, mogą również dostarczyć sprzężony kwas linolowy, pomocny przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Skoncentrowany olej MCT nie posiada takich właściwości.

Co sprawia, że oleje MCT są tak wyjątkowe?

 • MCT to ekspresowe źródło energii dla mięśni

Ponieważ niewiele energii musi być wygenerowane, aby rozerwać wiązania węglowe MCT, dzięki temu cząsteczki te mogą same przenikać przez nasze błony komórkowe, nie wymagając do tego specjalnych enzymów. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób twierdzi, że MCT są spalane przez organizm jako natychmiastowe źródło energii. Stanowią swoiste paliwo, które zamiast być przechowywane w formie zapasowej, jest pożytkowane na aktualne potrzeby organizmu.

 • MCT jako energetyczny kop dla mózgu

Mózg nie potrafi przechowywać energii, dlatego aby prawidłowo funkcjonować, energia musi być dostarczana na bieżąco. Nasz organizm przystosował się w ten sposób, że jako pierwsze źródło energii podstawia glukozę. W sytuacji jednak, gdy poziom cukru jest zbyt niski, załącza się „zapasowy system energetyczny”. Energia pobierana jest ze zmagazynowanego tłuszczu w wątrobie. Powstają ketony, które łatwo przechodzą przez barierę krew-mózg zapewniając natychmiastową energię dla mózgu. I chociaż ciała ketonowe można dostarczyć będąc na diecie wysokotłuszczowej, to jednak tłuszcz o średniej długości łańcucha w oleju MCT i oleju kokosowym zwiększa natychmiastowo poziom ketonów we krwi, zapewniając natychmiastowego,  energetycznego kopa.

 • MCT poprawia trawienie i wchłanianie substancji odżywczych

Zarówno olej z MCT, jak i olej kokosowy są korzystne dla flory bakteryjnej jelit, co z kolei ma pozytywny wpływ na trawienie oraz zdolność wchłaniania witamin i składników mineralnych. Średniołańuchowe kwasy tłuszczowe mogą pomóc w zabijaniu patogennych wirusów i bakterii (np. Candida), pozbyciu się zaparć, biegunek oraz zatruć pokarmowych. Dodatkowo MCT zawierają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu olej kokosowy od wieków pomagał w leczenia schorzeń zdrowotnych w medycynie ludowej.

uszcze poprawia wchłanianie składników odżywczych, w tym beta-karotenu (prekursora witaminy A występującego w roślinach, takich jak marchew, papryka czerwona), witaminy E, wapń, magnez, fosfor i luteina. Jeśli więc utrzymujesz dietę bogatą w duże ilości owoców i warzyw, ale nie spożywasz wystarczającej ilości tłuszczów, ciało nie jest zdolne do wykorzystania wszystkich składników odżywczych z pożywienia.

Jeśli utrzymujesz dietę bogatą w duże ilości owoców i warzyw, ale nie spożywasz wystarczającej ilości tłuszczów, ciało nie jest zdolne do wykorzystania wszystkich składników odżywczych z pożywienia.

 • MCT pomaga w chudnięciu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała

W porównaniu z innymi rodzajami olejów i tłuszczów, MCT wydają się mieć pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu i redukcję wagi. Olej MCT może pomóc zwiększyć uczucie sytości, jak również przyspieszyć tempo metabolizmu w którym funkcjonuje ciało. Czy to znaczy, że jedzenie dużych ilości MCT codziennie pomoże schudnąć? Nie każde badanie  wykazało, żeby MCT miało powodować utratę masy ciała, ale niewątpliwe jest że pozytywnie oddziałują na funkcję metaboliczną organizmu.

Warto przyjrzeć się tezom badania z 2003 roku opublikowanego w „Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders„. Mianowicie, po porównaniu długoterminowej konsumpcji MCT i LCTs w odniesieniu do wydatków energetycznych i składu ciała otyłych kobiet, wykazano, że spożywanie MCT przynosi znaczące efekty. Udowodniono, że kobiety które zawierały je w swojej diecie lepiej radziły sobie z utrzymaniem masy ciała, dzięki wzrostowi wydatków energetycznych (efekt termogenezy).

Inne badanie z 2001 roku opublikowane w The Journal of Nutrition porównało masę ciała i tkanki tłuszczowej grup dorosłych, których dieta różniła się rodzajem spożywanego tłuszczu: jedna z grup spożywała MCT, inna długołańchowe kwasy nasycone (LCT). Badanie trwało 12 tygodni, i w zasadzie spożycie i rodzaj kwasów tłuszczowych był jedynym czynnikiem różnicującym badane grupy – pobór energii, tłuszczu, białka i węglowodanów nie różnił się znacząco pomiędzy grupami. Po 12 tygodniach zaobserwowano znaczące zmniejszenie masy ciała i tkanki tłuszczowej w grupie spożywającej MCT. Spadek poziomu podskórnego tłuszczu w grupie MCT był znacznie większy niż w grupie LCT, co sugeruje, że dieta bogata w MCT może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i tłuszczu u osób, które muszą schudnąć.

W jaki sposób MCT pomaga w odchudzaniu? Badania eksperymentalne wykazały, że MCT w diecie hamuje osadzanie się tłuszczu dzięki zwiększonej termogenezie i utlenianiu tłuszczu zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Innymi słowy uważa się, że MCT pomagają organizmowi wytwarzać ketony, które dają takie same korzyści, jak dieta ketogeniczna, bez konieczności cięcia węglowodanów do drastycznie niskiego poziomu. W rzeczywistości MCT są czasami nazywane „ostatecznymi tłuszczami ketogenicznymi” ze względu na ich działanie grzewcze i zdolność do szybkiego wykorzystywania energii, zwłaszcza gdy ktoś ograniczył podaż węglowodanów.

 • MCT pomaga chronić serce

Faktem jest, że pierwotnie żyjący ludzie żywili się tym, co upolowali lub znaleźli. Badania jednoznacznie wskazują, że podstawę ich diety stanowiły tłuszcze, przede wszystkim te pochodzące z kokosów czyli MCT. Biorąc pod uwagę, że należą one do nasyconych kwasów tłuszczowych, oczekiwalibyśmy schorzeń związanych z odkładaniem się blaszki miażdzycowej. Nic w ty rodzaju! Badania potwierdzają, że osoby te nie cierpiały na tego rodzaju dolegliwości. Między innymi dlatego właśnie idea propagowania diet niskotłuszczowych należy do jednego z największych żywieniowych kłamstw obecnej rzeczywistości.

Badania opublikowane w 2010 roku w „Journal of Neutraceuticals and Functional Foods” wykazały, że MCT mogą zapobiegać rozwojowi zespołu metabolicznego, czyli otyłości brzusznej, dyslipidemii, nadciśnieniu tętniczemu i zaburzeniom metabolizowania glukozy. Wydaje się również, że może być w stanie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności w ogóle.

Przepisy z wykorzystaniem oleju MCT

Niektórzy traktują MCT jako swoisty suplement jedzony łyżeczkami lub jako dodatek do kawy czy herbaty. Olej MCT nie ma smaku ani zapachu, więc jest taka możliwość, jeśli naprawdę zależy nam na szybkim zwiększeniu jego spożycia.

UWAGA! Osoby które rozpoczynają suplementację MCT powinny spożywać go nie więcej niż pół łyżeczki dziennie. Ważne, aby w tym czasie obserwować uważnie swój organizm. Później stopniowo można tą ilość zwiększać do 1 łyżki stołowej.

Jak można kreatywnie używać oleju MCT w domu bez konieczności picia kuloodpornej kawy każdego ranka? Przydatne przepisy aby zwiększyć spożycie MCT w swojej diecie:

 • domowej roboty majonez (olej MCT, żółtka jaja, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, soku z limonki i soli. Wszystko zmiksuj mikserem aż do uzyskania gładkiej masy)
 • sos do sałatki (olej MCT, miód, musztarda Dijon i ulubione zioła)
 • dodatek do koktajli na bazie jogurtu lub kefiru (olej MCT stabilizuje poziom cukru we krwi, ponieważ pomaga spowolnić tempo wchłaniania cząsteczek cukru i fruktozy)
 • olej MCT w domowych wypiekach zamiast oleju kokosowego (jego ilość powinna być zmniejszona do 1/3)

Źródła dla ciekawych

draxe.com/mct-oil/

blog.bulletproof.com/what-is-mct-oil-vs-coconut-oil/

www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2011/4/299_4_80_2011.pdf

www.youtube.com/watch?v=wVMQu8QxSFs

paleoleap.com/mct-oil-need-know/

5.00 avg. rating (90% score) - 2 votes