Produkty zawierające ksylitol są trujące dla psów i kotów!

0
Produkty zawierające ksylitol są trujące dla psów i kotów!
4.00 avg. rating (77% score) - 2 votes

Problem z kontrolą masy ciała, utrzymanie zdrowych zębów, retinopatie, nieprawidłowy poziom triglicerydów we krwi – to tylko niektóre konsekwencje zwiększonego spożycia cukru. Opinia publiczna coraz bardziej świadomie dąży do jego ograniczenia, szukając lepszych (a tym samym zdrowszych) zamienników. Wydaje się być nim ksylitol. Opracowuje się coraz to nowsze produkty z jego dodatkiem, aby zaspokoić nasze pragnienie „na słodkie” do którego wiele osób (szczególnie starszych) jest przyzwyczajonych. Chociaż wydaje się to dobrym wyborem dla ludzi, to dla zwierząt produkt ten może być toksyczny i w konsekwencji śmiertelny. Najbardziej wrażliwe na jego obecność wydają się być psy, jednak i koty doświadczają problemów zdrowotnych związane z jego spożyciem.

Jeśli jesteś na diecie, stosujesz zamienniki cukru, musisz pamiętać: ksylitol jest ekstremalnie trujący dla psów.

Ksylitol zyskał popularność w ostatnich latach jako alternatywa cukru, jednak technicznie ksylitol cukrem nie jest – to substancja z grupy alkoholi cukrowych, znanych również pod nazwą poliole. Chodź sama nazwa brzmi nieco chemicznie, alkohole cukrowe występują naturalnie w niektórych owocach i warzywach. Ksylitol, lub jak się przyjęło mówić cukier z brzozy, produkowany jest na większą skalę z celulozy z drewna, pulpy z trzciny cukrowej i/lub kolb kukurydzy. Ma niski indeks glikemiczny ze względu na jego powolne wchłanianie w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Może być używany jak cukier do pieczenia jak cukier, jest również w ciepłych i zimnych napojach. Ksylitol ma nieco mniej słodki smak niż sam cukier – do tego niektórzy odczuwają charakterystyczny „chłodny” posmak, podobny do wrażenia mentolowego. W przeciwieństwie do cukru, ksylitol znakomicie sprawdza się w prewencji próchnicy. Dodatkowo ma prawie 1/3 kalorii mniej niż cukier i zero węglowodanów netto, przez co ksylitol jest jednym z preferowanych substancji słodzących przez diabetyków i osoby ograniczające cukier w swojej diecie.

Dlaczego ksylitol jest niebezpieczny dla zwierząt?

U ludzi ksylitol nie stymuluje uwalniania insuliny i dlatego nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jednak inaczej działa ten mechanizm u zwierząt, u których nawet niewielka jego dawka może być śmiertelna! U psów na przykład ksylitol powoduje szybkie uwalnianie insuliny i gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi. Należy zauważyć, że ksylitol może być również toksyczny dla kotów. Istnieje jednak niewiele informacji na ten temat ponieważ kotom z reguły słodycze nie smakują tak jak naszym czworonożnym pupilom.

Według FDA „objawy zatrucia ksylitolem u psów obejmują wymioty, a następnie objawy związane z nagłym obniżeniem poziomu cukru we krwi, takie jak obniżona aktywność, osłabienie, oszołomienie, brak koordynacji, zapaść i drgawki„. Takie objawy mogą być mylnie ocenione, ponieważ mogą pojawić się dość późno – nawet w przeciągu 12-24 godzin po spożyciu ksylitolu. Dlatego jeśli masz podejrzenia że pies spożył produkt z ksylitolem – nie zwlekaj.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem?

Objawy zatrucia ksylitolem rozwijają się zazwyczaj dość szybko, zwykle w ciągu 15-30 minut po spożyciu i mogą obejmować następujące czynności:

  • Wymioty
  • Słabość
  • Brak koordynacji lub trudności z chodzeniem
  • Drżenie
  • Napady padaczkowe
  • Śpiączka

W ciężkich przypadkach u psa mogą wystąpić drgawki lub niewydolność wątroby. Psy, u których rozwinęła się niewydolność wątroby po zatruciu ksylitolem często wykazują objawy hipoglikemii.

Jakie rodzaje produktów zawierają ksylitol?

Nie tylko słodycze bez cukru zwierają ksylitol. Znajdziemy go również w pastach do zębów, płynie do płukania ust, syropie na kaszel, sprayach do nosa, suplementach witaminowych, miętowej gumie do żucia, odżywkach białkowych, batonach proteinowych, napojach bez cukru, sosie barbecue, ketchupie i niekiedy w maśle orzechowym i konfiturach bez cukru. Już bardzo małe dawki (w granicach 50-100mg) powodują objawy zatrucia u psów. Dlatego podając coś do zjedzenia swojemu pupilowi warto dwa razy sprawdzić czy aby na pewno skład jest dla niego bezpieczny.

Większość współczesnych past do zębów zawiera ksylitol lub sorbitol – zjedzenie przez psa mniej niż pół łyżeczki pasty może być śmiertelne!

Czy istnieje antidotum na toksyczność ksylitolu?

Nie. Nie ma antidotum na toksyczność ksylitolu w przypadku zwierząt domowych, pomóc może tylko leczenie objawowe. Tylko interwencja weterynarza może zahamować objawy hipoglikemii poprzez zastosowanie dożylnie dużej ilości płynów z cukrem chroniących wątrobę.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila!

Jeśli szukasz produktów bezcukrowych lub z mniejszą ilością węglowodanów – to dobrze! Jednak jeśli masz aktywnego psa, który uwielbia jeść wszystko w zasięgu swojego wzroku, musisz upewnić się że produkty zawierające ksylitol są dobrze schowane. Dodatkowo:

  • Jeśli szczotkujesz swojemu pupilowi zęby, używaj tylko i wyłącznie produktów do tego przeznaczonych – nigdy ludzkiej pasty do zębów.
  • Jeśli podasz swojemu psu tabletkę z dżemem lub masłem orzechowym – sprawdź najpierw etykietę, upewnij się, że nie zawiera ksylitolu

Produkty zawierające w swoim składzie ksylitol powinien zawierać ostrzeżenie o przechowywaniu produktu w miejscu niedostępnym dla psów, ponieważ nawet jego niewielkie ilości mogą być toksyczne dla psów. Jeśli więc podejrzewasz, że Twój pies spożył pokarm zawierający ksylitol, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zawartości ksylitolu w produkcie – skontaktuj się z jego producentem lub dystrybutorem.

Pisząc artykuł korzystałam ze stron:

https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm499988.htm

https://www.netrition.com/blog-xylitol-poisonous-to-dogs.html

https://vcahospitals.com/know-your-pet/xylitol-toxicity-in-dogs

4.00 avg. rating (77% score) - 2 votes