POST PRZERYWANY- łatwy sposób na zachowanie dobrej sylwetki ?

1
POST PRZERYWANY- łatwy sposób na zachowanie dobrej sylwetki ?
5.00 avg. rating (92% score) - 3 votes

Post przerywany był starożytnym sekretem zdrowia. Praktykowany od zawsze, dziś zupełnie zapomniany. Czy to aby nie dramat naszych czasów? Nieograniczony dostęp do jedzenia tak bardzo przetworzonego że pochłaniając jego ogromne ilości kalorii, nawet tego specjalnie nie odczuwamy? Kto w końcu zdaje sobie sprawę że duża paczka chipsów ma tyle kalorii co porządny kotlet schabowy i porcja ziemniaków?

Na szczęście wiele osób na nowo odkrywa ten starożytny styl odżywiania. Może on bowiem przynieść olbrzymie korzyści zdrowotne takie jak utrata masy ciała, a docelowo cofnięcie się zmian chorobowych, dotyczących schorzeń takich jak cukrzyca typu 2. Takim dodatkowym atutem jest zaoszczędzony czas, pieniądze i większa energia do życia:)

W tym krótkim tekście postaramy się nakreślić wszystko to, co powinieneś wiedzieć na temat Intermitten Fasting Diet, czyli po polsku Postu Przerywanego.

www.blog.totalgym.com

Post = głodówka ?

www.thefastingdietplan.com

Czy post równa się głodówce? Zdecydowanie nie. Post ma diametralnie inne założenia niż typowe głodzenie się, a słowem klucz w tej sytuacji jest: KONTROLA. Głód to brak żywności, który nie jest ani celowy ani kontrolowany. Natomiast post jest dobrowolnym powstrzymywaniem się od jedzenia w celach „oczyszczenia” duchowego lub zdrowotnego.

Post może trwać dowolny okres czasu, od kilku godzin do kilku dni a nawet tygodni. Można rozpocząć go i zakończyć w dowolnym momencie, ponieważ post nie ma standardowego czasu trwania. Popularny w ostatnim czasie post doktor Dąbrowskiej trwa 40 dni (nawiązując do 40 dni postu Jezusa przemierzającego pustynię). Ta liczba jest jednak symboliczna, nie istnieją badania potwierdzającą akurat ten czas jako optimum.

Powstrzymanie się od jedzenia przez określony czas z przyczyn zdrowotnych często nazywane jest „oczyszczaniem” lubdetoksem„. Ludzie wyobrażali sobie, że ten okres powstrzymywania się od jedzenia oczyści ich organizm z toksyn, a dodatkowo odmłodzi. Post to prawdopodobnie najstarsza i jednocześnie najprostsza znana interwencja dietetyczna. Przez lata konsumpcji zapomnieliśmy o jego niesamowitej mocy i terapeutycznym potencjale.

Jak działa intermittent fasting work?

Nadrzędnym zadaniem postu jest spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Tłuszcz bowiem to magazyn „energii życiowej”, z której to w odpowiednich warunkach organizm powinien korzystać. Gdy nie jesz, twoje ciało wykorzystuje je na własne potrzeby. Proste! W końcu życie to przede wszystkim równowaga. Yin i yang. To samo dotyczy jedzenia i postu. Post to nic innego jak nie-jedzenie. Jeśli nie jesz pościsz. A jak działa sam post?

Kiedy jemy, więcej energii jest spożywane niż organizm może wykorzystać na natychmiastowe potrzeby. Część tej energii musi zostać zmagazynowana do późniejszego wykorzystania, a kluczowym hormonem zaangażowanym w magazynowanie tej energii jest insulina.

Ilość insuliny wzrasta po posiłku, umożliwiając magazynowania energii na dwa różne sposoby. Cukry łączą się w długie łańcuchy, zwane glikogenem, a następnie przechowywane są w wątrobie (glikogenogeneza). Gdy wątroba osiąga swój limit, wtedy zaczyna przekształcać nadmiar glukozy w tłuszcz. Proces ten nazywa się lipogenezą de-novo (Making Fat from New).

Nowo powstały tłuszcz w niewielkiej ilości przechowywany jest w wątrobie. Jego zdecydowana większość eksportowana do innych jego „magazynków” w ciele. Chociaż biochemicznie jest to bardziej skomplikowany proces niż glikogenogenezy, to nie ma ograniczeń co do ilości magazynowanego tłuszczu. Magazyny tłuszczu mamy (niestety) ogromne 🙂

Gdy nie jemy, proces magazynowania przebiega w drugą stronę. Poziom insuliny spada, co jest sygnałem aby zacząć spalać zmagazynowaną energię. Poziom glukozy we krwi spada, więc organizm musi teraz korzystać z jej rezerw zmagazynowanym w postaci glikogenu i tłuszczu. Pierwszą po którą sięga jest glikogen najłatwiej dostępne źródło energii. Potem ciało zaczyna sięgać po drugie źródło energii – zapasy tłuszczu.

Nasz układ pokarmowy istnieje tak naprawdę w dwóch stanach – w stanie „karmienia” gdy poziom insuliny jest wysoki, i „głodzenia”, gdy poziom insuliny jest niski. Energia jest albo magazynowana albo spalana. Jeśli jedzenie i post są zrównoważone, wtedy nie ma przyrostu masy ciała netto. Dlatego właśnie jeśli śniadanie jemy od razu po wstaniu z łóżka, a kolację chwilę przed zaśnięciem, praktycznie cały czas spędzamy w stanie „trawienia” a nie „spalania”. Przez to, z biegiem czasu, przybieramy na wadze.

Jeśli jedzenie i post są zrównoważone, wtedy nie ma przyrostu masy ciała netto.

Aby nasz organizm powrócił do równowagi, a tym samym włączył tryb „fat burning”, musimy zwiększyć ilość czasu gdy NIE jemy. Wtedy post pozwala ciału „przerobić” zgromadzoną energię w postaci tłuszczu na energię życiową. Ważne jest też aby zrozumieć, że nie ma w tym nic złego. Tak właśnie zaprojektowano nasz organizm. Tak robią psy, koty, lwy i niedźwiedzie. Tak powinni robić i ludzie.

Korzyści z przerywanego postu

Największą zaletą postu jest utrata wagi, a przede wszystkim tkanki tłuszczowej.t Istnieje jednak wiele innych korzyści, z których w czasach starożytnych korzystali nasi przodkowie.

Korzyści wynikające z postu obejmują:

  • Poprawa koncentracji
  • Spadek poziomu insuliny i glukozy we krwi
  • Lepszy metabolizm
  • Zwiększony poziom hormonu wzrostu
  • Spadek poziomu cholesterolu we krwi
  • Zapobieganie chorobie Alzheimera (potencjalnie, nie przebadane)
  • Aktywacja oczyszczania komórkowego poprzez stymulację autofagii (odkrycie, które otrzymało nagrodę Nobla w 2016 roku w dziedzinie medycyny)
  • Zmniejszenie stanów zapalnych

Post oferuje wiele zalet które nie są dostępne w dietach takich jak dieta Kwaśniewskiego czy białkowa. Dla tych którym zmiana sposobu odżywiania komplikują życie, post staje się łatwiejsza alternatywą. Tam, gdzie diety są drogie post jest bezpłatny. Tam, gdzie diety potrzebują czasu post oszczędza czas. Tam, gdzie dostęp do diety jest ograniczony post można stosować w dowolnym miejscu. Tam, gdzie diety mają różną skuteczność post ma niekwestionowaną skuteczność. Nie ma skuteczniejszej metody obniżania insuliny i zmniejszania masy ciała.

Praktyczne zastosowanie Intermittent Fasting Diet

Jak w takim razie wcielić swój post w życie? W bardzo łatwy i praktyczny sposób! Biorąc pod uwagę swój harmonogram dnia i przyzwyczajenie stwórz „8 godzinne okno metaboliczne” i staraj się jeść tylko w tych godzinach. W pozostałym czasie – odpuść. Tym samym jedząc śniadanie o godzinie 10:00, kolacje o 18:00 masz aż 16 godzin na to, aby organizm korzystał ze swoich rezerw, oczyszczał się, odpoczął od ciągłej pracy. Godziny postu powinny być dopasowane do indywidualnej aktywności, więc jeśli planujesz trening o 20:00, swoje śniadanie powinieneś zjeść odpowiednio później.

Innym sposobem na post jest tzw. „eat stop eat„, czyli dwudziestoczterogodzinne głodówki raz lub dwa razy w tygodniu. W czasie postu możesz, ba! a nawet powinieneś sięgać po płyny (woda, kawa, herbata).  W tej metodzie nie ma „zakazanych pokarmów”, nie liczy się kalorii, nie waży jedzenia. Chodzi po prostu o umiar: nadal możesz jeść, co chcesz ale nie tak dużo (kawałek tortu urodzinowego jest OK, ale cały tort już nie).

 

 

5.00 avg. rating (92% score) - 3 votes