Acetyl L-karnityny

0
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Acetyl-L-Karnityna, określana w skrócie jako ALC czy ALCAR to acetylowana postać witaminopodobnej karnityny, naturalnego aminokwasu produkowanego z lizyny i metioniny. Acetylowa forma karnityny jest znacznie bardziej biodostępna dla organizmu człowieka. Związek pełni ważną rolę w metabolizmie i ma wysoki potencjał antyoksydacyjny – chroni komórki przed starzeniem wynikającym z działania wolnych rodników, a także działa neuroprotekcyjnie, czyli wykazuje dobre działanie w przypadku chorób układu nerwowego.

Jak działa Acetyl-L-Karnityna?

Jest to związek biorący udział w metabolizmie lipidów, dlatego jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, przez co wspomaga wydajność energetyczną. Odpowiada za prawidłowy transport kwasów tłuszczowych. Stosowany jest dzięki temu przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie, które chcą osiągać lepsze rezultaty, a także przez osoby, którym zależy na wspomaganiu umysłu, przemęczone, zestresowane. Może być używany też jako suplement diety przy odchudzaniu.

Wspiera prawidłową gospodarkę energetyczną organizmu, usprawnia pracę neuronów, chroni je przed degradacją, która następuje wraz z wiekiem. Związek ten znalazł wobec tego zastosowanie w terapii chorób neurodegeneracyjnych, leczeniu depresji, zalecany jest osobom zestresowanym, chcącym poprawić swoje zdolności poznawcze.

Właściwości Acetyl L-karnityny:

  • wspiera procesy metaboliczne tłuszczów

  • może być stosowany jako element kuracji odchudzających, w celu poprawy rzeźby

  • chroni przed zmęczeniem i dodaje energii

  • pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację

  • chroni przed chorobami neurodegradacyjnymi

  • wspomaga produkcję testosteronu

Sposób użycia Acetyl L-karnityny

Acetyl-L-Karnityna oferowana jest głównie w postaci suplementów diety – samodzielnie lub w zestawieniu z innymi związkami. W suplementacji najczęściej stosuje się dawkę 250 – 1500 mg na dobę w 1 – 3 dawkach. Zaleca się przyjmowanie na 45 – 60 minut przed wysiłkiem fizycznym.

Suplement może być przyjmowany także z lecytyną, ponieważ zawiera ona duże ilości choliny pełniącej ważną rolę w produkcji acetylocholiny – neuroprzekaźnika wspomagającego działanie mózgu i układu nerwowego i mięśniowego.

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote