Tauryna – fakty i mity

0
Tauryna – fakty i mity
4.00 avg. rating (75% score) - 1 vote

Tauryna to związek kojarzony z napojami energetycznymi. Czy to aby na pewno składniki, który powinien przyprawiać wszystkich o dreszcze? Czy powoduje puchnięcia, arytmię i zawały serca? Zapraszam do lektury!

Tauryna to organiczny związek z  grupy aminokwasów niebiałkowych. Może być naturalnie syntetyzowana w wyniku przemian z innych aminokwasów (cysteiny i metioniny) lub dostarczana wraz z pożywieniem. W przeciwieństwie do aminokwasów białkowych tauryna nie ma kwasowej grupy karboksylowej lecz sulfonową (siarkową). Jej główny zadaniem jest transport kreatyny i azotu do mięśni, powodując tym samym ich lepszą wytrzymałość i regenerację po wysiłku. Tauryna ma również silne właściwości przeciwutleniające.

Tauryna została wyekstrahowana po raz pierwszy w 1827 roku, a jej nazwa pochodzi od słowa taurus, co oznacza byk. Dlatego właśnie zwierze to kojarzy się z jednym z najbardziej popularnych napojów energetycznych na świecie, nieprawdziwie kojarząc jej pochodzenie. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, mimo że tauryna jest stosowana w większości napojów energetycznych, to nie wywołuje ona żadnych niepożądanych skutków. Rekomendacje te tyczą się dawki do 3000 mg dziennie, co w przeliczeniu na porcje oznacza 12 puszek energetyka! Reguła ta tyczy się jednak samej tauryny. W napojach energetycznych jest bowiem cała masa innych dodatków, w tym m.in. kofeiny i cukru które są głównymi winowajcami ich negatywnego oddziaływania na organizm.

www.miastowformie.pl

To czym jest tauryna? Jakie niesie za sobą korzyści?

1. Tauryna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia

Badania pokazują, że tauryna obniżając ciśnienie krwi i stany zapalne, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badania wskazują, że nawet krótkoterminowa suplementacja tauryny może poprawić wydolność fizyczną, zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe mogące wystąpić po wysiłku fizycznym. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań jednak aktualne doniesienia dają nadzieje dla osób cierpiących z powodu chorób serca.

2.
Tauryna pomaga zmniejszyć skutki uboczne choroby Parkinsona

Badania wskazują, że tauryna może pomóc w regeneracji komórkowej mózgu, jednocześnie wskazując na jej niski poziom u pacjentów z chorobą Parkinsona. Tauryna ma zdolność wspomagania wzrostu komórek mózgowych poprzez stymulację ich komórek macierzystych i wydłużanie życia już istniejących neuronów. Wtedy nowe komórki mózgowe mogą rosnąć w hipokampie – w częścią mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Wydaje się więc że tauryna działa dobrze jeśli chodzi o pobudzenie neuronów mózgu, szczególnie w połączeniu z glicyną.

3. Tauryna zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego

Jeśli cierpisz na miażdżycę, nadciśnienie, udar mózgu, cukrzycę, choroby nerek lub inne jednostki chorobowe związane w otyłością – wysokim ciśnieniem krwi, insulinoopornością, wysokim poziomem tójglicerydów i niskim poziomem HDL możesz mieć zespół metaboliczny.

Badania opublikowane w czasopiśmie Food & Function badały rolę tauryny w walce z zespołem metabolicznym. Po analizie badań przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach stwierdzono, że tauryna wykazuje skuteczne działanie zmniejszające ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, obejmując redukcję trójglicerydów, polepszanie wrażliwości na insulinę, obniżanie poziomu cholesterolu i zmniejszając ciśnienie krwi.

4. Tauryna obniżająca stany zapalne

Tauryna jest przeciwutleniaczem, co oznacza to, że może pomóc w walce z wolnymi rodnikami powodującymi stres oksydacyjny w organizmie. W tym kontekście obserwowano pacjentów skarżących się na uciążliwe zapalenie dziąseł. Badano, czy dodatkowa suplementacja tauryny pomagała w procesie gojenia się przewlekłych zapaleń ozębnej. Zgodnie z wynikami tych badań, tauryna zwiększała poziom antyoksydantów u pacjentów poprzez zwiększenie poziomu produktów peroksydacji lipidów (TBARS) i enzymów antyoksydacyjnych. Z związku z tym proces gojenia się zapaleń dziąseł przebiegał szybciej, niż w grupie gdzie suplement ten nie był podawany.

5. Tauryna zwiększa wydolność i poprawia regenerację

Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Health and Exercise Sciences na University of Stirling w Szkocji oceniało wydolność średniodystansowych sportowców którzy spożywali taurynę przed i po treningu. 90% badanych poprawiło swoje czasy nawet o kilka sekund co w tym wypadku było bardzo dużym osiągnięciem. W badaniu tym sportowcy spożywali 1000 mg tauryny na dwie godziny przed treningiem. Potrzebne są dalsze badania na większych grupach badawczych, ale wydaje się, że istnieją przesłanki, jakoby tauryna mogła wpływać na wytrzymałość u osób trenujących.

Tauryna pełni również rolę magazynu oraz transportera azotu, który bierze udział w procesie odbudowywania tkanek uszkodzonych podczas treningu. Dzięki temu mięśnie mogą samodzielnie odbudowywać swoją strukturę, powstrzymując tym samym procesy kataboliczne. Mechanizm ten tyczy się również kreatyny, która umożliwia szybką regenerację oraz przyrost masy mięśniowej.

Gdzie znajduje się tauryna?

Tauryna występuje naturalnie w mięsie i produktach mlecznych, co oznacza że przy prawidłowej diecie prawdopodobnie każdy dostarcza jej sobie tyle, ile rzeczywiście potrzebuje.

Dla tych, którzy jedzą zarówno rośliny jak i mięso, szacuje się, że dieta zapewnia od 9 do 400 mg tauryny dziennie. W przypadku diet eliminacyjnych, podaż ta jest niższa, a w diecie wegańskiej wynosi 0. Organizm osób o niskim spożyciu tauryny chroni jej zasoby, zmniejszać jej wydalanie.

Zawartość tauryny w niektórych produktach spożywczych:

  • Mięso i drób – od 11 do 306 mg / 100g
  • Owoce morza – od 11 do 827 mg / 100g
  • Produkty mleczne – od 2 do 8 mg / 100ml
  • Mleko matki i preparat dla niemowląt – od 4-7mg / 100ml
tauryna
„Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii” (2008), Szymański K., Winiarska K.

Suplementacja tauryny jest niezbędna podczas intensywnych treningów, jak również w określonych jednostkach chorobowych niemowląt oraz osób starszych. Spożycie do 3 000mg dziennie tauryny w formie suplementu uważa się za dawkę bezpieczną. Organizm sam wydala nadmiar tauryny z moczem, jednak może być to proces obciążający nerki, dlatego dodatkową suplementacje powinny szczególnie skonsultować z lekarzem osoby z problemami nefrologicznymi.

Tauryna

  • Czym jest tauryna? Jest to aminokwas egzogenny  który organizm syntetyzuje z metioniny i cysteiny. Może być również dostarczony wraz z jedzeniem w mięsie, nabiale i owocach morza.
  • Tauryna może pomóc osobom borykającym się z problemami serca, stanami zapalnymi, zaburzeniami neurologicznymi i wszystkim zagrożonym udarem, cukrzycą. Jeśli wyniki sportowe są dla ciebie ważne – tauryna może również pomóc je poprawić, chodź aspekt ten wymaga jeszcze potwierdzenia.
  • FDA uznaje, że  tauryna jest bezpieczną, chociaż nie jest dobrym pomysłem, aby uznać napoje energetyczne za jej najlepsze źródło. Popularne energetyki zawierają także kofeinę i cukier które są głównym winowajcą ich złego wpływu m.in. na pracę serca.
  • Chociaż taurynę można uzyskać z suplementów, sugeruję się, aby najpierw próbować zaspokoić jej zapotrzebowanie z produktów spożywczych.
4.00 avg. rating (75% score) - 1 vote