Arginina – sposób na pompę mięśniową!

1
Arginina – sposób na pompę mięśniową!
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Wszystko zaczęło się w roku 1980, kiedy to Robert Furchgott odkrył, że tkanka wyścielająca naczynia krwionośne wytwarza substancję, dzięki której naczynia te rozszerzają się. Następnie udowodniono, że wysoki poziom cholesterolu blokuje tą zdolność śródbłonka do rozkurczania naczyń krwionośnych. Liczne badania pomogły w definicji tej substancji, czyli tlenku azotu. A jej prekursorami jest L-arginina.

Arginina to aminokwas o szczególnie istotnym znaczeniu w metabolizmie człowieka. Jako prekursor białek ma spore znaczenie w funkcjach regulacyjnych organizmu, takich jak synteza kreatyna czy tlenek azotu. L-arginina ma szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie w lekach poprawiających funkcje sercowo-naczyniowe, oddechowe i immunologiczne.

Arginina a tlenek azotu

Ilość dostępnej argininy determinuje wydajność procesu syntezy tlenku azotu. Wykazano, że głównym substratem do jego produkcji jest arginina pobrana z pokarmem (a nie ta powstająca endogennie!).

Tlenek azotu rozluźnia naczynia krwionośne, dzięki czemu więcej krwi (w tym tlenu) ma szansę do nich napłynąć. To daje wrażenie tzw. „pompy mięśniowej”, ponieważ mięśnie miały do dyspozycji więcej tlenu niż przy zwykłym, niczym nie wspomaganym, treningu. Efekt zmniejszenia oporu naczyniowego może być bardzo przydatny również przy okazji leczenia schorzeń dotyczących układu krążenia. Ponadto NO jest istotnym neurotransmiterem w mózgu, autonomicznym układzie nerwowym oraz układzie immunologicznym. NO bierze udział w gojeniu się ran, łagodzeniu stanów zapalnych i regeneracji włókien mięśniowych.

„Po trzech tygodniach stosowania suplementów mających na celu podniesienie poziomu produkcji tlenku azotu, moje ciśnienie spadło z 163/94 do 124/80 i to bez konieczności zażywania leków na obniżenie ciśnienia!” Cathy, 55 lat, Topeka

Rozluźnienie naczyń krwionośnych może wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, jednocześnie pomagając w zachowaniu „czystości” i gładkości naczyń krwionośnych, zapobiegając tym samym chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jak działa tlenek azotu na zwiększenie efektów treningowych?

Tlenek azotu rozluźnia mięśnie gładkie otaczające naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przekrój poprzeczny naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi dociera do mięśni, a wraz z nią więcej tlenu, glikogenu, aminokwasów, kreatyny i innych niezbędnych substancji odżywczych. Czyli mówiąc bardziej obrazowo – w krótszym czasie do mięśni dociera więcej paliwa, do powoduje zwiększoną wydolność mięśniową. Co to oznacza w praktyce? Zwiększenie siły oraz wytrzymałości podczas treningów oraz efekt wspomnianej wcześniej „pompy mięśniowej„. To charakterystyczne uczucie „nie mieszczenia się we własnej skórze”. Naczynia krwionośne powiększają się i uwidoczniają w postaci charakterystycznych żyłek. Mięśnie stają się większe i bardziej napompowane. Efekt ten utrzymuje się jeszcze wiele godzin po treningu.

Arginina i kreatyna

O jednym z najważniejszych metabolitów argininy czyli kreatynie pisaliśmy osobny artykuł, z którym możecie zapoznać się klikając TU. Przypomnijmy, że kreatyna to suplement o udokumentowanym działaniu zwiększającym zdolności wysiłkowe. Większa siła generuje mocniejszy trening a co za tym idzie większy przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej.  Kreatyna pełni kluczową rolę w energetyce mięśniowej. Dzięki wyższej zawartości fosfokreatyny (PCr) w mięśniach, możliwa jest szybsza resynteza ATP, który jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni. Zaobserwowano również inne właściwości kreatyny, na przykład usprawnienie metabolizmu tlenowego i obniżenie kwasicy mleczanowej w mięśniach, polepszających regeneracje mięśniową. Działanie to pozwala na zwiększanie obciążenia treningowego oraz wpływa na zmianę składu ciała i wzrost masy mięśniowej. Uwagę również zwracają badania Vierecka i in. (2003) dowodzące istotnego znaczenia kreatyny w stymulowaniu do działania macierzystych komórek mięśniowych.

arginina

Arginina a hormon wzrostu

Badania pokazują, że dożylny wlew argininy powoduje wzrost sekrecji hormonu wzrostu (GH) przez przedni płat przysadki mózgowej. Hormon wzrostu stymuluje przemiany anaboliczne w organizmie, m.in. zwiększa wykorzystanie aminokwasów, masę i objętość włókien mięśniowych a także ograniczenie proteolizy białek. GH stymuluje również reakcje lipolityczne, wywołane aktywacją enzymów lipolitycznych, wpływa na układ immunologiczny oraz stymuluje organizm do produkcji przeciwciał i limfocytów T. Należy jednak pamiętać, że GH w większych ilościach ma działanie mitogenne, czyli zwiększające ryzyko chorób nowotworowych. Ponadto zmniejsza wykorzystanie węglowodanów poprzez obniżenie wychwytu glukozy, co może utrudnić dopływ energii szczególnie ważnej w sportach wytrzymałościowych. Fakt pulsacyjnego wydzielania hormonu wzrostu głównie nocą, wydaje się sugerować że podaż argininy przed snem może zwiększać sekrecję tego hormonu.

Z czym połączyć argininę, aby spotęgować jej działanie?

Wiele preparatów zawierających argininę, ma w swoim składzie cytrulinę – aminokwas, używany do produkcji leków na przemęczenie fizyczne i osłabienie psychiczne. Cytrulina pobudza tlenową produkcję ATP, co prowadzi do zwiększenia wydolności organizmu. Ma również inną zaletę – pomaga w usuwaniu endotoksyn takich jak kwas mlekowy i amoniak, których nagromadzenie się w komórkach niekorzystnie wpływa na wydolność organizmu. A trzeba pamiętać, że wytwarzane są w szczególnie dużych ilościach podczas intensywnych sesji treningów siłowych.

Ostatnie badania wskazują, że cytrulina rewelacyjnie podwyższa poziom samej argininy w osoczu. Dzieje się tak, ponieważ cytrulina wpływa na endogenną syntezę argininy. Co to oznacza? Dodanie jabłczanu cytruliny do preparatów zawierających argininę ponad dwukrotnie zwiększa produkcję tlenku azotu!

Jabłczan cytruliny nie tylko wpływa na syntezę argininy, ale również hormonu wzrostu (GH) oraz nasila produkcję anabolicznej insuliny. Mało tego – cytrulina zwiększa produkcję kreatyny, dzięki czemu idealnie komponuje się z argininą zarówno podczas jak i pomiędzy cyklami kreatynowymi w celu pobudzenia endogennej produkcji kreatyny.

Czy można w naturalny sposób zwiększyć poziom argininy?

Arginina jest aminokwasem zarówno egzo jak i endogennym. U dzieci musi być dostarczana wraz z mięsem, rybami,  produktami nabiałowymi, migdałami i soczewicą. U osób starszych możliwa jest jej synteza endogenna. Potrzebę suplementacji odnotowuje się w momencie urazów i oparzeń, jak również gdy chcemy osiągnąć szybkie efekty treningowe. Powód tego jest taki, że efekt wywierany przez tlenek azotu pojawia się na kilkanaście sekund i aby utrzymać ciągle wysokie jego stężenie w osoczu krwi należy wspomóc odpowiedni program dietetyczny dobrym suplementem. Efektu tego nie osiągniemy argininą dostarczaną wraz z pożywieniem.

Podsumowanie

Wiele badań nad skutecznością argininy dowodzi pozytywny wpływ na wydolność fizyczną oraz korzystną regulację parametrów endykrynologicznych. Warto jednak zauważyć, że w celu udowodnienia skuteczności preparatu, często wykorzystywane są wyniki badań klinicznych w których brały udział osoby m.in. z chorobami układu krążenia oraz w trakcie rekonwalescencji. Uwagę jednak zwraca fakt, że u osób zdrowych i wytrenowanych wyniki są niejednoznaczne. Niezaprzeczalnie jednak arginina wpływa na wizualną różnicę w muskulaturze, dlatego warto ją spróbować aby przekonać się o jej działaniu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes