BCAA

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BCAA to jeden z popularnych suplementów diety stosowanych po wysiłku fizycznym. Jest on rekomendowany zarówno dla amatorów, jak i dla zawodowych sportowców. BCAA, czyli Branched Chain Amino Acids – aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych to aminokwasy o grupie aminowej o charakterze zasadowym oraz karboksylowej o odczynie kwasowym. Jednak tym, co różni je od innych aminokwasów, jest ich łańcuch boczny. Nie jest on liniowy, ale rozgałęzia się.

Jak działa BCAA?

Do BCAA zaliczane są aminokwasy takie L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna, które znajdują się w suplementach BCAA. Są to aminokwasy egzogenne, które nie mogą być produkowane przez organizm człowieka, dlatego musimy dostarczać je z zewnątrz.

L-leucyna jest ważnym związkiem w przemianach metabolicznych. Naukowcy wskazują, że pomaga we wchłanianiu innych aminokwasów przez nas organizm, zwiększając ich efektywność działania. L-izoleucyna to jeden z kluczowych składników białek mięśniowych, a także służy ona do produkcji hemoglobiny oraz bierze udział w różnych procesach, między innymi regulacji poziomu cukru we krwi. L-walina odpowiada z kolei za równowagę azotową, wspomaga syntezę białek i cukrów.

Właściwości BCAA:

  • powodują spowolnienie katabolizmu, czyli rozpadu tkanek mięśniowych

  • przyspieszają anabolizm, czyli budowę mięśni

  • podwyższają wytrzymałość mięśni

  • redukują ilość tkanki tłuszczowej

  • zmniejszają stan przemęczenia i poprawiają kondycję

Sposób użycia BCAA

Aminokwasy BCAA występują w produktach spożywczych, między innymi w mięsie, jajach, nabiale, roślinach strączkowych. W sprzedaży znajdziemy też szeroką gamę suplementów zawierających aminokwasy BCAA.

W zależności od suplementu diety zawartość aminokwasów BCAA to od 1000 do 2000 miligramów w jednej dawce. Dzienne zapotrzebowanie na L-leucynę to ok 1,1 g, na L- izoleucyną to 0,7 g, a na L-walinę – 0,8 g. Dawkę powinniśmy dobrać również w zależności od zaplanowanego wysiłku oraz masy ciała. Przykładowo sportowiec o wadze 80 kg powinien spożywać dziennie od 4 do 8 g aminokwasów BCAA.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes