Chlor

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Chlor jest pierwiastkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy fluorowców. Ma postać żółtozielonego gazu, który jest cięższy od powietrza. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Posiada właściwości dezynfekujące, wybielające i utleniające. W dużych stężeniach jest związkiem silnie trującym. W przyrodzie występuje powszechnie, także w większości organizmów żywych, w których pełni szereg ważnych funkcji. W organizmie człowieka ważącego 70 kg znajduje się mniej więcej 95 g chloru.

Jak działa chlor?

Chlor jest często używanym pierwiastkiem, który w odpowiednich stężeniach pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w dezynfekcji. Stosowany jest on między innymi w procesach uzdatniania wody. Do ogólnie pojętej dezynfekcji stosuje się też różne związki chloru, w szczególności chloroaminy. Dodawany jest do różnych produktów, między innymi do środków antyseptycznych, barwników, środków owadobójczych, tworzyw sztucznych, produktów naftowych, lekarstw, produktów włókienniczych.

W przyrodzie chlor ma duże znaczenie biologiczne jako makroelement. Jony chloru są głównym anionami w płynach organizmów żywych, a kwas solny (chlorowodorowy) jest stosowany w procesie trawienia w żołądku.

W organizmie człowieka odpowiada on także za równowagę kwasowo-zasadową, czyli za równowagę pomiędzy kationami i anionami w płynach ustrojowych, co z kolei wpływa na prawidłowy poziom pH krwi. Wspólnie z potasem i sodem reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, między innymi ilość wody w organizmie. Ponadto aktywuje on enzymy trawienne, w tym śliny.

Właściwości chloru:

  • posiada właściwości dezynfekcyjne

  • reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmach żywych

  • odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową

  • wspiera metabolizm glukozy wraz z insuliną

  • odpowiada za prawidłowe trawienie

  • służy w transporcie białek

  • pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy serca

Sposób użycia chloru

Zarówno nadmiar, jak i niedobór chloru jest dla organizmu człowieka niezdrowy. Do utrzymania prawidłowego poziomu chloru w organizmie należy spożywać odpowiednią ilość soli, również w postaci pokarmów o naturalnej zawartości soli, na przykład mięsa, ryby, sery żółte, kiełki pszenicy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes