Chondroityna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym, który zliczany jest do grupy glikozoaminoglikanów. To mukopolisacharyd zbudowany z reszt kwasu glukuronowego i N-acetylogalaktozoaminy występujących na przemian. Chondroityna jest głównym składnikiem chrząstki stawowej odpowiadającym za jej prawidłowe funkcjonowanie. Wraz z glukozaminą jest ona często stosowana w suplementach diety przeznaczonych na stawy.

Jak działa chondroityna?

Substancja ta jest endogenna, a więc jest produkowana przez nasz organizm, niemniej nie zawsze jej ilość w organizmie jest prawidłowa, na przykład zużywa się ona wskutek intensywnego ruchu.

Chondroityna jako jeden z ważnych składników chrząstki stawowej posiada postać siarczanu oraz służy do zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami ruchomymi w stawach. O tym, czy chondroityna będzie w stanie zapewnić stawom właściwe funkcjonowanie, decyduje stężenie soli w płynie otaczającym staw. Pojawiają się przesłanki, że brak wystarczającej ilości chondroityny może być powodem chorób reumatycznych.

Obecnie siarczan chondroityny jest jednym z popularnych składników suplementów diety na stawy. Pojawiają się jednak badania, które wskazują, że chondroityna, a także glukozamina i ich połączenie nie powodują redukcji bólów stawowych oraz zwężenia szpary stawowej.

Właściwości chondroityny:

  • jest elementem budulcowym chrząstki stawowej, nadając jej odpowiednią sprężystość i twardość

  • odpowiada za prawidłowe działanie stawów

  • minimalizuje sztywność stawów, która może być odczuwana w szczególności rano

  • zapobiega dolegliwościom bólowym w obrębie stawów

  • przeciwdziała rozwojowi chorób zwyrodnieniowych

Sposób użycia chondroityny

Chondroityna może by dostarczana do organizmu z zewnątrz, między innymi występuje ona w chrząstce wołowej oraz chrząstce rekiniej. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę suplementów przeznaczonych na stawy, które zawierają chondroitynę, najczęściej wraz z glukozaminą oraz z witaminą C. Dobowa dawka chondroityny waha się od 800 mg do 1200 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes