Kwas d-asparaginowy, nazywany w skrócie DAA, jest aminokwasem, który naturalnie występuje zarówno w organizmie człowieka, jak i w różnych produktach żywnościowych. To enancjomer – cząsteczka o odbiciu lustrzanym dla kwasu l-asparaginowego – aminokwasu endogennego odpowiadającego za budowę białek. Dzięki swojej innej konfiguracji DAA ma też inne właściwości od kwasu l-asparaginowego.
Jak działa DAA?
DAA jest związkiem syntetyzowanym w naszym organizmie, czyli jest aminokwasem endogennym, ale w większych ilościach może być też dostarczany wraz z suplementami diety. Ma on szereg ważnych funkcji. Wprawdzie nie jest elementem budulcowym białek, ale działa jako neurotransmiter oraz wspomaga działanie hormonów płciowych. Zgodnie z badaniami kwas d-asparaginowy oddziałuje na gonady, podwzgórze oraz przysadkę mózgową.
Kwas d-asparaginowy budzi przede wszystkim duże zainteresowanie wśród mężczyzn, ponieważ reguluje wydzielanie testosteronu. To efekt podniesienia ilości gonadotropiny (GnRH) oraz hormonu luteinizującego (LH). W konsekwencji nie tylko poprawia się potencja, ale również dochodzi do stopniowego wzrostu masy mięśniowej oraz siły, a także łatwiejszego regenerowania się organizmu po wysiłku fizycznym. Wobec tego zyskał sobie przydomek boostera testosteronu.
Pojawiają się jednak badania, że działanie DAA nie jest tak skuteczne, w szczególności przy przyjmowaniu dużych dawek. Najlepiej wobec tego przetestować ten środek samodzielnie.
Właściwości DAA:
-
buduje białka
-
prowadzi do wzrostu masy mięśniowej i siły
-
może podnosić poziom testosteronu
-
może zwiększać potencję
Sposób użycia DAA
Z suplementacji kwasem d-asparaginowym powinny korzystać przede wszystkim osoby dorosłe, ponieważ może on wpływać na gospodarkę hormonalną. Zalecana dawka DAA to od 1,5 g do 6 g. W początkowej fazie suplementacji zaleca się stosowanie niższych dawek w celu sprawdzenia efektu. Preparaty zawierające DAA można stosować rano, po przebudzeniu, albo na około 1-2 godziny przed wysiłkiem fizycznym. Można także zażywać związek na noc.