Cytryniec chiński

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.) jest rośliną zaliczaną do rodziny cytryńcowatych. Rośnie przede wszystkim w Rosji oraz w Chinach, w górskich lasach oraz dolinach rzek. Dorasta do około 10-15 metrów, oplatając pnie drzew. Jego owoce i nasiona używane są jako surowiec zielarski. Również cytryniec sadzony jest jako roślina ozdobna.

Jak działa cytryniec chiński?

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości cytryniec chiński wykorzystywany jest w medycynie naturalnej już od tysiącleci. Jego dojrzałe owoce o czerwonym kolorze i cytrynowym aromacie oraz nasiona są najczęściej suszone i mielone.

W cytryńcu chińskim znajdują się między innymi lignany, które chronią wątrobę i przyspieszają procesy jej regeneracji w przypadku wystąpienia stanów zapalanych. Lignany odpowiadają za aktywowanie komórek wątroby, które produkują glutation – bardzo silny antyoksydant. Owoce zawierają także duże ilości witaminy C, natomiast nasiona witaminy E.

Oprócz dobroczynnego działania na wątrobę cytryniec chiński wykazuje również dobre działanie w przypadku zmęczenia fizycznego oraz psychicznego, rozdrażnienia, osłabienia. Cytryniec łagodzi stany przemęczenia, wzmacnia organizm, wspiera sprawność fizyczną i umysłową. Ponadto jest on chętnie stosowany przez sportowców, ponieważ pomaga w budowie siły i wytrzymałości, a także podwyższa wydolność organizmu.

Właściwości cytryńca chińskiego:

  • chroni i regeneruje wątrobę

  • pomaga w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego

  • poprawa sprawność fizyczną i umysłową

  • pomaga w budowie siły mięśniowej i wytrzymałości oraz wydolności

  • posiada działanie antydepresyjne

  • przyspiesza przemianę materii

  • wspomaga działanie serca

  • normalizuje poziom cukru i cholesterolu

  • zgodnie z tradycyjną medycyną działa jak afrodyzjak

Sposób użycia cytryńca chińskiego

W Polsce możemy zakupić przede wszystkim suplementy diety z cytryńcem chińskim. Osoby, które zdecydują się na zasadzenie rośliny w swoim ogrodzie, z jej owoców mogą przygotowywać soki, dżemy, nalewki. W niektórych sklepach możemy zakupić również suszone owoce cytryńca chińskiego. Dzienna porcja wynosi od 1,5 do 6 g owoców suszonych. Można zaparzyć z nich herbatę albo dodawać do koktajlów, jogurtu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes