EAA to skrót od Essential Amino Acid, czyli aminokwasów egzogennych. Są to aminokwasy, które nie mogą być syntetyzowane przez organizm człowieka, wobec tego musimy dostarczać je do niego z zewnątrz. Do EAA zaliczają się również BCAA, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych.
Istnieje 8 aminokwasów egzogennych ważnych dla człowieka:
-
leucyna
-
lizyna
-
metionina
-
fenyloalanina
-
izoleucyna
-
tryptofan
-
walina
-
treonina
Ponadto wyróżniamy również aminokwasy warunkowo zbędne, czyli tak zwane względnie egzogenne. Są one syntetyzowane z innych aminokwasów egzogennych. Zaliczają się do nich arginina oraz histydyna.
Jak działają EAA?
Aminokwasy egzogenne pełnią w organizmie człowieka szereg ważnych funkcji, między innymi są budulcem komórek i tkanek, dostarczają energię, podwyższają odporność, zmniejszają ryzyko zachorowań na różne choroby, w tym układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, wspomagają działanie hormonów i służą jako składnik różnych w przemian.
EAA są ważne dla każdego człowieka, ale szczególnie istotne są w przypadku sportowców, osób pracujących fizycznie, a także chcących się odchudzać. Wobec tego wówczas możemy prowadzić ich dodatkową suplementację, aby utrzymać ich ilość na odpowiednim poziomie.
Właściwości EAA:
-
wchodzą w skład wielu białek ustrojowych ważnych dla organizmu
-
są niezbędne do wielu procesów metabolicznych
-
odpowiadają za prawidłową pracę licznych organów
-
stanowią budulec dla mięśni
-
są pomocne w redukcji tkanki tłuszczowej
Sposób użycia EAA
Aminokwasy egzogenne dostępne są przede wszystkim w mięsie, jajach, nabiale, również w niektórych produktach roślinnych o wysokiej zawartości białka. Możemy również dostarczać je do organizmu wraz z odżywkami i suplementami diety zawierającymi EAA. Zwierają one kompleks wszystkich aminokwasów egzogennych niezbędnych dla organizmu człowieka.
W przypadku sportowców produkty zawierające EAA często stosowane są po treningach. Zaleca się przyjmowanie aminokwasów egzogennych w dawkach od 7 do 15 g dziennie, najlepiej z węglowodanami.