Fosfor

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fosfor jest powszechnie występującym pierwiastkiem chemicznym, który jako mikroelement jest niezbędny do prawidłowego działania każdej komórki. Jest ważny zarówno dla organizmów zwierzęcych, jak i dla roślin. U człowieka przede wszystkim odpowiada on za zdrowe i mocne kości i zęby, ale również ma wiele innych ważnych funkcji. W przypadku jego niedoborów zalecana jest suplementacja.

Jak działa fosfor?

W największych ilościach w organizmie człowieka fosfor znajduje się w kościach i w zębach. Wraz z wapniem odpowiada za ich mineralizację. Reszta fosforu, czyli około 15%, znajduje się w tkankach miękkich i błonach komórkowych. Również fosfor jest składnikiem kwasów nukleinowych DNA i RNA. Ponadto fosfor pomaga w przewodzeniu bodźców nerwowych, jest ważnym składnikiem w przemianach energetycznych oraz pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Główne objawy niedoboru fosforu to bóle mięśni, kości, osłabienie, również obserwuje się objawy ze strony układu nerwowego, w tym zaburzenia świadomości, porażenia, drgawki. Fosfor dość powszechnie występuje w produktach spożywczych. Do niedoborów może dojść u osób niedożywionych, uzależnionych od alkoholu, również u dzieci oraz u młodzieży, ponieważ znajdują się wtedy w okresie intensywnego wzrostu.

Właściwości fosforu:

  • jest odpowiedzialny za zdrowe i mocne kości i zęby

  • odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego

  • pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej

  • wspomaga metabolizm

Sposób użycia fosforu

Wśród produktów bogatych w fosfor znajdują się między innymi kakao i czekolada, pestki dyni, orzechy, migdały, sery podpuszczkowe, kasza gryczana, ciemne pieczywo, mięso i podroby, brokuły, ryby.

Rekomendowana ilość fosforu w diecie dorosłego człowieka to 700 mg na dzień. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat ma zapotrzebowanie na poziomie 1250 mg fosfory dziennie. Aby dostarczyć odpowiednią ilość fosforu, najlepiej zdecydować się na zastosowanie specjalnych suplementów diety – w sprzedaży znajdziemy głównie suplementy diety w formie kompleksów zwierające fosfor i inne witaminy i minerały.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes