Fitoestrogeny

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fitoestrogeny to związki organiczne dostępne w wielu roślinach, które w organizmie człowieka mają podobne działanie do estrogenów – hormonów żeńskich, które także są niezbędne u mężczyzn. Nie są one jednak typowymi hormonami, a ich działanie jest znacznie słabsze od tych naturalnych.

Głównym źródłem fitoestrogenów są produkty sojowe. Szacuje się, że w diecie azjatyckiej codziennie znajduje się około 50-100 mg fitoestrogenów, natomiast w diecie zachodniej, czyli również polskiej, tylko około 1 mg. Stąd też Azjatki przechodzą menopauzę znacznie łagodniej i również rzadziej chorują na osteoporozę.

Jak działają fitoestrogeny?

Do fitoestrogenów zaliczają się stilbeny, lignany oraz flawonoidy. Fitoestrogeny dobrze „udają” naturalne hormony występujące w organizmie człowieka. Wiążą się z tymi samymi receptorami estrogenowymi, dlatego wpływają w ten sposób na pracę jajników. Dzięki temu fitoestrogeny niosą wiele korzyści dla kobiet. Łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy, gdy ilość estrogenów maleje.

Fitoestrogeny jednocześnie zmniejszają ryzyko zachorowania na szereg chorób związanych z obniżeniem ilości estrogenów. To powoduje, że ich stosowanie pozwala na poprawę zdrowia i najlepiej zacząć wzbogacać w nie dietę jeszcze przed wystąpieniem objawów menopauzy. Zaliczają się do nich między innymi uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, spadek libido, nieregularne miesiączki.

Właściwości fitoestrogenów:

  • łagodzą objawy menopauzy

  • zmniejszają zagrożenie chorobami takimi jak osteoporoza, miażdżyca, przerost prostaty

  • wydłużenie cyklu miesiączkowego

  • obniżanie ciśnienia krwi

  • poprawiają kondycję skóry

Sposób użycia fitoestrogenów

Optymalna dawka dzienna dla fitoesteogenów dla kobiet to około 60 mg – tyle zawiera około 0,5 litra mleka sojowego albo 120 g tofu. Jeśli nie zamierzamy wzbogacać diety o takie produkty, możemy zakupić gotowe suplementy diety zawierające fitoestrogeny. W sprzedaży znajdziemy specjalne kapsułki zawierające te składniki. Często są one łączone również z innymi związkami dobroczynnymi dla zdrowia kobiet.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes