GABA (kwas gamma-aminomasłowy)

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwas γ-aminomasłowy, gamma-aminomasłowy (GABA) jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów. Jest neuroprzekaźnikiem, czyli związkiem przenoszącym sygnały między neuronami, który posiada działanie hamujące w systemie nerwowym. W dużej mierze odpowiada za naszą zdolność do relaksacji. Aktualnie odkryto trzy receptory GABA – A, B i C. Receptory A znajdują się w praktycznie każdej komórce nerwowej.

Jak działa GABA?

Kwas gamma-aminomasłowy powstaje w wyniku dekarboksylacji kwasu glutaminowego. Poziom tego aminokwasu w mózgu jest zależny od działania dwóch enzymów – pierwszym z nich jest gammaaminotransferaza GABA, która odpowiedzialna za degradację GABA, drugim jest dekarboksylaza kwasu glutaminowego wspierająca produkcję GABA z kwasu glutaminowego.

Obniża aktywność i pobudliwość komórek nerwowych, dlatego daje efekt relaksacyjny, tonizujący, pomaga w zasypianiu, wycisza. Osoby, u których ilość GABA jest wysoka, mają lepsze samopoczucie, są bardziej skoncentrowane, witalne, mniej podatne na stres oraz nie odczuwają tak dużego przemęczenia przy pracy umysłowej. Również GABA ma duże znaczenie dla sportowców, ponieważ jego działanie przekłada się na lepszą regenerację. Ma to szczególnie znacznie w sportach siłowych. Badania wykazały, że stosowanie GABA przed treningami podnosi poziom hormonu wzrostu.

Właściwości GABA (kwasu gamma-aminomasłowego):

  • jest naturalnym neuroprzekaźnikiem

  • odpowiada za głęboki i spokojny sen

  • pomaga w relaksie i wyciszeniu

  • stabilizuje ciśnienie krwi

  • wspiera pracę i rozwój mięśni

  • podnosi poziom hormonu wzrostu

  • wspomaga odchudzanie

Sposób użycia GABA (kwasu gamma-aminomasłowego)

Kwas gamma-aminomasłowy możemy zakupić w formie suplementów diety – oferowany jest zarówno w formie monopreparatów, jak i w kompleksach złożonych. Zalecana dzienna dawka to od 500 mg do 1000 mg GABA na dzień. Dawkę można jednak podwyższyć do 2500-3000 mg w zależności od oczekiwanego efektu. Zaleca się stosowanie przed snem, ale również można zażywać GABA przed treningami. Wówczas możemy uzyskać lepszy efekt – podniesienie koncentracji, efektywniejsze spalanie tłuszczu, podniesienie wytrzymałości mięśniowej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes