Hesperydyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hesperydyna jest związkiem chemicznym, który zalicza się do flawonoidów. W przeszłości nazywana była witaminą P2. Przede wszystkim występuje w dużych ilościach w owocach cytrusowych, przede wszystkim w cytrynach oraz w pomarańczach. Największe stężenia notuje się w białym miąższu skórki. Nazwa związku wywodzi się od Hesperyd – w mitologii greckiej trzech sióstr, strażniczek jabłoni noszącej złote jabłka.

Jak działa hesperydyna?

Posiada przede wszystkim właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, wspomaga ochronę naczyń krwionośnych, również obniża poziom cholesterolu oraz ma właściwości antynowotworowe. Poprawia stan naczyń włosowatych, minimalizując ich przepuszczalność. Ponadto wspólnie z witaminą C wspomaga produkcję kolagenu. Badania wykazały też, że potrafi hamować powstawanie ubytków w tkance kostnej oraz zmniejszać ilość lipidów – tłuszczów w wątrobie oraz w krwi.

Dzięki tym właściwościom hesperydyna jest składnikiem wielu leków i suplementów diety. Przede wszystkim stosowana jest w preparatach poprawiających krążenie oraz uszczelniających naczynia krwionośne – wspiera krążenie żylne, pomaga redukować obrzęki, przynosi ulgę przy ciężkości nóg. Ponadto używana jest w suplementach diety pomagających w redukcji pękających naczynek, poprawiając ich odporność na uszkodzenia. Ma też potencjał przeciwalergiczny, ponieważ zmniejsza uwalnianie histydyny będącej prekursorem histaminy odpowiedzialnej za zapalenia alergiczne.

Właściwości hesperydyny:

  • silny przeciwutleniacz

  • chroni naczynia krwionośne i włosowate

  • poprawia krążenie krwi

  • zmniejsza poziom cholesterolu i innych tłuszczów

  • wspomaga produkcję kolagenu

  • przeciwzapalne

  • antynowotworowe

Sposób użycia hesperydyny

W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim suplementy diety zawierające hesperydynę wraz z dodatkowymi składnikami, na przykład kwasem askorbinowym, diosminą, które również posiadają podobne właściwości – zmniejszają dolegliwości takie jak bóle nóg, poprawiają krążenie krwi. Zaleca się stosowanie od 50 do 100 mg hesperydyny dziennie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes