HMB – kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

HMB – kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy jest to związek zaliczany do hydroksykwasów. Jest to pochodna metylowa kwasu 3-hydroksymasłowego. Związek ten używany jest przede wszystkim w suplementach diety dla sportowców, ponieważ powoduje zwiększenie przyrostu tkanki mięśniowej poprzez zabezpieczenie białek mięśniowych przed rozpadem. Jednocześnie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. HMB zaliczany jest do odżywek antykatabolicznych.

Jak działa HMB – kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy?

HMB został odkryty w 1992 roku. Kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy należy do grupy zaawansowanych produktów proteolizy, czyli rozkładu enzymatycznego. Powstaje wskutek katabolizmu białek. Jego prekursorem jest leucyna. Posiada zdolności do hamowania aktywności enzymów katabolicznych. Swoją wyjątkową skuteczność zawdzięcza faktowi, że dostarcza grup metylowych do metylacji ubikwityny – najsilniejszego enzymu odpowiedzialnego za katabolizm.

Zapobiega rozkładowi białek wchodzących w skład mięśni – po intensywnym treningu jest w stanie zredukować ich rozkład nawet o około 40%. Także wspomaga procesy regeneracji mięśni, co przekłada się na lepsze wyniki treningowe. Również HMB poprawia działanie jelita cienkiego i grubego – wspomaga wchłanianie substancji odżywczych, poprawia stan kosmków jelitowych, zapewnia ochronę jelit. Z tego też powodu zalecany jest również osobom chorującym na owrzodzenia jelit, zespół jelita nadwrażliwego, zapalenie uchyłków. Ponadto badania wykazały, że pozytywnie wpływa on na metabolizm tkanki kostnej.

Właściwości HMB – kwasu 3-hydroksy-3-metylomasłowego:

  • chroni białka mięśni przed rozpadem – działanie antykataboliczne

  • wspomaga regenerację mięśni

  • przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej

  • poprawia spalanie tkanki tłuszczowej

  • wspomaga działanie jelit

Sposób użycia HMB – kwasu 3-hydroksy-3-metylomasłowego

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę suplementów zawierających HMB – kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy. Związek ten może być stosowany zarówno u osób dopiero rozpoczynających treningi, jak i również zawodowców. Zaleca się stosowanie od 1000 do 1500 mg HBM dziennie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes