Hydrolizat białka serwatkowego

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Białko serwatkowe z mleka krowiego zalicza się do najbardziej popularnych wśród odżywek białkowych dla sportowców. W sprzedaży możemy znaleźć je w kilku formach, między innymi jako izolat, koncentrat oraz opisywany tutaj hydrolizat białka serwetkowego. Jest to produkt pochodzenia zwierzęcego, który dostarcza wysokiej jakości białko.

Jak działa hydrolizat białka serwatkowego?

Hydrolizat białka serwatkowego, który w skrócie określany jest również jako WPH, jest pozyskiwany metodą hydrolizy enzymatycznej. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem enzymów proteolitycznych pozwalających na rozbicie dłuższych łańcuchów peptydowych na krótkie. To powoduje, że są one lepiej przyswajalne. Również białko serwatkowe w formie hydrolizatu posiada optymalny profil aminokwasowy z zawartością białka do 100%.

Białko serwatkowe poddane procesowi hydrolizacji posiada niską zawartość cukru i tłuszczu mlecznego, krótki czas wchłaniania wynoszący od 15 do 60 minut, a także powoduje podwyższenie poziomu insuliny niezbędnej do dostarczania składników odżywczych do mięśni.

Właściwości hydrolizatu białka serwatkowego :

  • łatwo przyswajalna forma białka serwatkowego

  • posiada bardzo wysoką zawartość białek

  • podnosi poziom insuliny, poprawiając transport składników odżywczych

  • zawiera mało cukru i tłuszczu mlecznego, dlatego jest to dobry wybór dla osób mających problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego

Sposób użycia hydrolizatu białka serwatkowego 

Odżywki białkowe z hydrolizatem białka serwatkowego są powszechnie dostępne i chętnie stosowane przez sportowców oraz inne osoby z zapotrzebowaniem na dobrej jakości białko. Dawka dzienna ustalana jest indywidualnie. Najczęściej jest to 0,3 g na kilogram beztłuszczowej masy ciała. W przypadku dni treningowych zaleca się stosowanie hydrolizatu przed i po treningu. Dla dni nietreningowe hydrolizat stosuje się rano, na czczo.

Pod względem kosztów hydrolizat białka serwatkowego jest najdroższym produktem zawierającym białko serwatkowe, ale jego zalety, w tym łatwa przyswajalność oraz brak wysokiego poziomu cukru i tłuszczu mlecznego powodują, że jest to również dobry zakup dla wielu sportowców.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes