Kwas rumenowy (CLA)

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwas rumenowy, inaczej sprzężony kwas linolowy, CLA (conjugated linoleic acid) jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6. Występuje naturalnie w tłuszczu mlecznym. Aktualnie jest on używany głównie w suplementach diety jako wsparcie w odchudzaniu, a także badania wykazały, że posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Jak działa kwas rumenowy – CLA?

CLA posiada ważne znaczenie dla organizmu człowieka. Przede wszystkim znany jest on z preparatów odchudzających. Posiada on zdolność do zmniejszania ilości tkanki tłuszczowej, zwiększania masy mięśniowej. Wynika to z faktu, że CLA prawdopodobnie wpływa na enzym odpowiadający za przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, dlatego zmniejsza on akumulację tłuszczu. Wobec tego pozwala na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Jednocześnie przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Nie ma jednak rozstrzygających badań w tym właśnie kierunku.

Kwas rumenowy ma również zmniejszać ryzyko tworzenia się nowotworów jelita grubego, żołądka, nowotworów skóry, sutka. Również pojawiają się badania, że niedobór kwasu rumenowego może powodować większe zachorowanie na raka piersi.

CLA zgodnie z badaniami pomaga w zmniejszeniu stężenia cholesterolu i posiada działanie przeciwmiażdżycowe. Pojawiły się też doniesienia o tym, że związek ten pozwala na zwiększenie masy kostnej przy przyjmowaniu wraz z wapniem poprzez nasilanie mineralizacji kości, dlatego może dać dobre efekty w przypadku osteoporozy.

Właściwości kwasu rumenowego – CLA:

  • wspomaga budowę masy mięśniowej

  • redukuje tkankę tłuszczową i pomaga w walce z otyłością

  • posiada działanie przeciwnowotworowe

  • zmniejsza poziom cholesterolu

  • zwiększa masę kostną

Sposób użycia kwasu rumenowego – CLA

Zaleca się dostarczać organizmowi około 3 g kwasu rumenowego na dobę. Naturalnie występuje on przede wszystkim w mięsie wołowym, wieprzowym, jagnięcinie, baraninie, w pełnotłustym nabiale – serach, maśle, twarogach, jogurtach, w jajach. W sprzedaży znajdziemy również suplementy diety zawierające CLA.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes