Kwas α-liponowy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwas α-liponowy, który w skrócie określny jest jako ALA, jest stosowany powszechnie jako suplement diety. Posiada on działanie podobne do witamin, ale może być on samodzielnie wytwarzany przez nas organizm. Często jednak jego ilość jest zbyt mała, dlatego zalecane jest jego uzupełnianie. Związek ten znalazł między innymi zastosowanie przy wspomaganiu pracy serca, leczeniu miażdżycy i chorób wątroby, również ułatwia on odchudzanie oraz poprawia zdolności wysiłkowe.

Jak działa kwas α-liponowy?

Związek ten posiada bardzo szerokie zastosowanie, jak wskazaliśmy na wstępie. Przede wszystkim jest skutecznym przeciwutleniaczem, co powoduje, że chroni on komórki przed wolnymi rodnikami zarówno w środowisku tłuszczowym, jak i wodnym. Również pełni kluczową rolę w metabolizmie, dlatego jego odpowiedni poziom odpowiada za niezakłóconą przemianę pokarmów w energię.

Także ALA wpływa na wiele innych procesów, między innymi wspomaga produkcję glikogenu w mięśniach czy ułatwia regenerację wątroby. Pojawiły się też doniesienia, że wspomaga leczenie cukrzycy i podwyższa wrażliwość komórek na insulinę.

W kuracjach odchudzających kwas α-liponowy działa wielokierunkowo. Przyspiesza metabolizm lipidów, czyli tłuszczów, a także węglowodanów, prowadzi do znormalizowania poziomu cukru we krwi, nasilając ich przemianę w glikogen. Również zmniejsza on uczucie głodu, co powoduje, że przyjmujemy mniej pokarmów. Osoby uprawiające sporty doceniają go też ze względu na podwyższanie odporności na wysiłek fizyczny oraz poprawę wnikania kreatyny i aminokwasów do komórek mięśni.

Właściwości kwasu α-liponowego:

  • poprawa efektywności metabolizmu

  • wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej

  • zmniejszenie objawów cukrzycy typu 2

  • regeneracja wątroby

  • wspomaganie pracy serca

  • ochrona przed działaniem wolnych rodników

Sposób użycia kwasu α-liponowego

Duże ilości kwasu α-liponowego znajdują się między innymi w szpinaku, brokułach, w mięsie wołowym. Do wyboru mamy również specjalne suplementy diety. Osoby nieuprawiające sportów powinny zażywać go w dawce około 300 mg dziennie, z kolei sportowcy w dawkach od 600 do 1200 mg w kilku porcjach na dzień.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes