L-tyrozyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

L-tyrozyna to jeden z podstawowych aminokwasów białkowych, który jest przekaźnikiem komórkowym oraz prekursorem wielu hormonów i innych ważnych substancji dla organizmu człowieka. To aminokwas endogenny, który produkowany jest przez organizm ludzki pod warunkiem, że dostępne są odpowiednie ilości fenyloalaniny. L-tyrozyna jest również dodawana do suplementów diety dla sportowców.

Jak działa L-tyrozyna?

Przede wszystkim L-tyrozyna wspomaga produkcję wielu ważnych hormonów i odpowiedzialna jest za prawidłowe działanie gruczołów zajmujących się ich wytwarzaniem – przysadki mózgowej oraz tarczycy. W przypadku braku wystarczającej ilości tego aminokwasu może dojść do niedoczynności tarczycy. Także zbyt małe ilości L-tyrozyny przekładają się na niedobór norepinefryny i dopaminy, co z kolei może powodować powstawanie depresji. L-tyrozyna jest też prekursorem adrenaliny i noradrenaliny.

L-tyrozyna jest rekomendowana dla osób trenujących, sportowców, ale również dla osób otyłych. Dobre efekty przynosi również dla osób, które chcą skuteczniej walczyć z przemęczeniem i stresem, ponieważ wspomaga ona usuwanie zmęczenia fizycznego i psychicznego. L-tyrozyna podnosi koncentrację, dlatego przy jej wysokim stężeniu w organizmie jesteśmy w stanie lepiej uczyć się i pracować. Ponadto zwiększa odporność na stres i powoduje ograniczenie apetytu oraz stymuluje wytwarzanie melaniny – barwnika chroniącego skórę przed działaniem promieniowania UV.

Właściwości L-tyrozyny:

  • odpowiada za prawidłową pracę tarczycy i przysadki mózgowej

  • bierze udział w syntezie neurotransmiterów: dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny

  • zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne

  • poprawia zdolność do koncentracji

Sposób użycia L-tyrozyny

Tyrozynę możemy zakupić w postaci suplementów diety. Najczęściej sugeruje się dawki od 0,5 do 2 g, natomiast maksymalna dzienna dawka to 100 mg. Najlepiej, aby dawka była dopasowana indywidualnie do wagi zażywającego preparat człowieka. Zwyczajowo poleca się stosowanie od 100 do 150 mg preparatu na kilogram masy ciała.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes