Komosa ryżowa

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.), która określana jest też terminem quinoa albo ryż peruwiański, jest gatunkiem rośliny jednorocznej, która uprawiana jest w Ameryce Południowej. Na tych terenach używana jest od wieków, dzięki czemu zyskała miano „świętego zboża Inków” czy „matki zbóż”. To gatunek spokrewniony z rosnącą w Polsce komosą białą. Wykorzystywana jest głównie w sztuce kulinarnej do przygotowywania różnego rodzaju dań. Swoją popularność zawdzięcza głównie wartościowym składnikom odżywczym, witaminom, minerałom i dużej ilości błonnika. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ogłosiła, że 2013 rok jest rokiem komosy ryżowej.

Jak działa komosa ryżowa?

Przede wszystkim komosa ryżowa zawiera duże ilości pełnowartościowego białka, w tym aminokwasy egzogenne, które nie są wytwarzane przez organizm. Dzięki temu quinoa jest często wybierana przez wegetarian, którzy chcą uzupełnić poziom białek, a także przez sportowców. Posiada również wiele zdrowych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. Wykazuje działanie przeciwzapalne, immunostymulujące, przeciwalergiczne, ma duże ilości flawonoidów o właściwościach antyoksydacyjnych.

Naukowcy wskazują również, że komosa posiada potencjalne działanie przeciwnowotworowe. W badaniach wykazano, że potrafi ona hamować namnażanie się komórek rakowych. Dzięki temu, że ziarna komosy ryżowej posiadają także tłuszcze nienasycone, w tym kwas linolowy, oleinowy i linolenowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo- naczyniowego. Ma też niski indeks glikemiczny i dużo błonnika, co powoduje, że jest rekomendowana dla cukrzyków.

Właściwości komosy ryżowej:

  • posiada dużo wartościowych białek, także aminokwasów egzogennych

  • wspomaga działanie układu sercowo-naczyniowego

  • podnosi odporność

  • jest silnym antyoksydantem

  • dzięki błonnikowi wspomaga trawienie oraz pomaga w odchudzaniu

Sposób użycia komosy ryżowej

Komosa ryżowa stanowi wartościowe uzupełnienie zdrowej diety. Można stosować ją zamiast kasz, ziemniaków, makaronów, sprawdzi się do sałatek, gulaszów czy zup. Ziarna ekspandowane i prażone można dodawać do jogurtów, musli.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes