Lizyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lizyna jest aminokwasem zaliczanym do najbardziej rozpowszechnionych na ziemi. Jest aminokwasem niezbędnym dla życia człowieka, ale jednocześnie nie może być syntetyzowana przez jego organizm. Wobec tego lizyna musi być dostarczana wraz z dietą. Jej suplementację wybierają często sportowcy, którym zależy na jeszcze lepszych efektach.

Jak działa lizyna?

Aminokwas taki jak lizyna jest niezbędny przy tworzeniu się białek, przede wszystkim białek w mięśniach oraz w kościach. Już to powoduje, że jest to związek bardzo pomocny przy treningach skoncentrowanych na budowie masy mięśniowej oraz siły. Jest przy tym substratem do produkcji L-karnityny. Również lizyna wspomaga wchłanianie wapnia oraz podnosi koncentrację umysłową, jest obecna przy syntetyzowaniu różnych hormonów, enzymów i przeciwciał, a także przy budowie kolagenu. Uczestniczy też w procesach regeneracji tkanek oraz symulacji wzrostu.

Brak lizyny może dawać objawy zmęczenia oraz rozdrażnienia. Również może pojawić się anemia, wypadanie włosów. Ponadto niedobory lizyny mogą powodować problemy z funkcjonowaniem układu rozrodczego oraz prowadzić do utraty masy ciała.

Właściwości lizyny:

  • wspomaga produkcję ważnych dla organizmu związków

  • poprawia działanie układu odpornościowego

  • dba o układ sercowo-naczyniowy, zmniejszając ryzyko miażdżycy

  • odpowiada za zdrowe kości i zapobiega osteoporozie

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienia i grypy oraz łagodzi ich przebieg

  • stosowana jako lek wspomagający przy opryszczce oraz owrzodzeniach

  • wspomaga przyrost masy mięśniowej

  • podnosi produkcję L-karnityny

Sposób użycia lizyny

Lizyna występuje w takich pokarmach jak sery, jaja, fasola, ryby, mleko, ziemniaki, czerwone mięso, indyk, kurczak. Także w produktach sojowych, drożdżach, czekoladzie, migdałach czy pełnoziarnistym chlebie.

Związek ten może być również dostarczany do organizmu człowieka w postaci suplementów diety. W sprzedaży dostępne są również preparaty zawierające lizynę. Zaleca się stosowanie około 500-1500 mg lizyny na dzień. Taka dawka pomaga na uzyskanie dobrych rezultatów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes