L-karnityna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

L-karnityna jest aminokwasem posiadającym duże znaczenie dla człowieka. W organizmie człowieka jest ona syntetyzowana w takich narządach jak nerki, mózg oraz wątroba z lizyny oraz metioniny. Odpowiada za transport kwasów tłuszczowych i w dużych ilościach występuje w mięśniach. Bierze udział w przemianie węglowodanów i niektórych BCAA – aminokwasów rozgałęzionych. W przypadku jej niedoborów dochodzi do osłabienia lub zaniku mięśni oraz do niewydolności mięśnia sercowego.

Jak działa L-karnityna?

Przede wszystkim L-karnityna jest ważnym związkiem w transporcie kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Są one przekazywane przez nią do mitochondriów, w wyniku czego powstaje energia niezbędna do działania komórek. Także L-karnityna bierze udział w usuwaniu z mitochondriów krótkołańcuchowych i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Działa również jako silny antyoksydant.

Przez sportowców L-karnityna wybierana jest przede wszystkim jako wsparcie dla mięśni – dzięki niej możemy osiągnąć lepszą wytrzymałość, podnieść poziom energii, łatwiej zrzucić nadmierną tkankę tłuszczową, a także poprawić swoje zdolności wysiłkowe.

Właściwości L-karnityny:

  • jest naturalnym transporterem kwasów tłuszczowych

  • poprawia wytrzymałość, zdolności wysiłkowe i regenerację

  • wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza proces spalania tłuszczów

  • obniża poziom lipidów we krwi

  • zmniejsza odczuwanie głodu

  • posiada silne działanie antyoksydacyjne

  • wspomaga produkcję tlenku azotu, dlatego jest pomocna w leczeniu zaburzeń erekcji i poprawia tak zwaną pompę mięśniową

Sposób użycia L-karnityny

Dla dorosłej osoby dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę wynosi około 15 mg. Dziennie organizm syntetyzuje od kilku do kilkudziesięciu mg L-karnityny. Jej źródłami mięsa, mleko, nabiał. W przypadku osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej ilości te są niewielkie. Także niedobory mogą pojawić się przy schorzeniach nerek, wątroby, przy ubogiej diecie.

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę suplementów diety zawierających L-karnitynę. Są one rekomendowane nie tylko dla sportowców chcących uzyskiwać jeszcze lepsze rezultaty, ale również dla każdego, kto chce prowadzić zdrowe życie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes