Teobromina, inaczej 3,7-dimetyloksantyna, jest alkaloidem purynowym, który dostępny jest naturalnie w ziarnach kakao – jej stężenie w ziarnach to około 1,8%. Także występuje ona w innych roślinach obok kofeiny, na przykład w herbacie, yerba mate. Większe ilości teobrominy znajdują się w czekoladzie gorzkiej niż w mlecznej. Dla wielu zwierząt, w tym dla kotów i psów, jest ona trująca, dlatego nie powinno podawać się im czekolady.
Jak działa teobromina?
Teobromina jest substancją pobudzającą pracę serca, a także wspomagającą rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu umożliwia ona obniżenie ciśnienia tętniczego, ale pojawiają się również doniesienia, że może być to efekt zawartych w kakao flawanoli. Z tego względu sosowana jest często jako lek nasercowy.
Również teobromina ma łagodne działanie diuretyczne – moczopędne. Także daje dobre efekty w astmie oskrzelowej, ponieważ wpływa na aktywność nerwu błędnego, zmniejszając odruch kaszlu, a także zwiotczając mięśnie gładkie, w tym te znajdujące się w oskrzelach. Niektóre źródła wskazują też, że jest ona w stanie wspomagać redukcję masy ciała. W połączeniu z polifenolami oraz z kofeiną wykazuje działanie termogeniczne, dzięki czemu wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możemy spotkać ją w niektórych preparatach przeznaczonych dla sportowców.
Właściwości teobrominy:
-
wspomaga pracę serca i układu krwionośnego
-
powoduje obniżenie ciśnienia krwi
-
ma łagodne działanie moczopędne
-
przynosi dobre efekty przy astmie oskrzelowej
-
może pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej
Sposób użycia teobrominy
Możemy dostarczać ją do organizmu wraz z czekoladą, herbatą czy yerba mate. Jak już wspomnieliśmy, największe ilości teobrominy znajdują się w czekoladzie gorzkiej. Czekolady o 70% zawartości kakao posiadają stężenie teobrominy na poziomie 10370 mg/kg.
Również jest ona stosowana w wielu lekach oraz w suplementach diety przeznaczonych dla sportowców oraz dla osób odchudzających się. Dodaje się ją do tak zwanych termogeników, które dają dobre efekty w redukcji tkanki tłuszczowej.