Trójglicerydy o średnich łańcuchach

1
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Trójglicerydy o średnich łańcuchach, które nazywane są również średnimi trójglicerydami czy w skrócie MCT (medium-chain triglycerides), stanowią źródło tłuszczów. Ulegają one metabolizmowi podobnie do węglowodanów, dając szybką dawkę energii. Właśnie dlatego często są wybierane przez sportowców, dla których energia jest bardzo ważna do budowy masy oraz siły.

Jak działają trójglicerydy o średnich łańcuchach?

Trójglicerydy tego rodzaju nie stanowią zagrożenia dla organizmu jak trójglicerydy o długich łańcuchach, czyli LCT. Nie powodują zwiększenia poziomu insuliny, która wydzielana jest przez trzustkę, dlatego mogą być również stosowane przez osoby z cukrzycą.

Badania wykazują, że dzięki tym trójglicerydom jesteśmy w stanie zrzucać nadmierne kilogramy, ponieważ są one łatwiej trawione od trójglicerydów o długich łańcuchach. Są szybko rozkładane i przekształcane w energię, dlatego nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Wspomagają one wydajność organizmu oraz stymulują termogenezę, czyli proces, w którym organizm podwyższa temperaturę i wytwarza więcej energii dla szybszego metabolizmu.

Dieta wzbogacona o MCT jest także korzystna dla osób z nowotworami, ponieważ nie dochodzi wtedy do zbyt wysokiego stężenia insuliny w organizmie. Insulina może stymulować wzrost guzów. Ponadto trójglicerydy średniołańcuchowe mają działanie przeciwzapalne. Stosowane są one też w leczeniu różnych schorzeń, na przykład zapaleniach trzustki, przewlekłych biegunkach, chorobie Leśniewskiego-Crohna, cholestazie.

Właściwości trójglicerydów o średnich łańcuchach:

  • mają małe cząsteczki, dlatego są trawione proście i szybciej

  • do ich trawienia nie są potrzebne enzymy z grupy lipaz i żółć

  • nie powodują zwiększenia poziomu insuliny

  • pomagają w wielu chorobach

  • są zalecane w przypadku kuracji odchudzających i dla sportowców

Sposób użycia trójglicerydów o średnich łańcuchach

W naturalnej postaci trójglicerydy o średnich łańcuchach występują w małej ilości. Przede wszystkim dostępne są w orzechach kokosowych, wiórkach kokosowych oraz w mleku kokosowym i oleju kokosowym. Najlepiej wybierać olej kokosowy wyciskany na zimno, który nie jest nadmiernie przetworzony i dzięki temu ma więcej wartości odżywczych.

MCT dostępne są także w gotowych preparatach przeznaczonych dla sportowców oraz w formie leków dla osób chorych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes