Witamina B2

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witamina B2, ryboflawina, jest związkiem pochodzącym z rybitolu i flawiny. Zalicza się ją do witaminy z grupy B, ponieważ jest prekursorem ważnych enzymów i może być rozpuszczalna w wodzie. Jej niedobory mogą powodować nieprzyjemne skutki, ale jest ona dostępna w wielu różnych produktach spożywczych zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Możemy ją również suplementować.

Jak działa witamina B2?

Jest przede wszystkim niezbędna do działania układu nerwowego i odpornościowego, ale również wspiera procesy przemiany materii, przede wszystkim lipidów oraz aminokwasów. Odpowiada za dobry stan śluzówek, między innymi śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych, dróg oddechowych, skóry. Ponadto witamina B2 jest niezbędna do prawidłowego działania narządu wzroku. Istnieją podejrzenia, że może ona również brać udział w procesach krwiotwórczych.

Gdy w organizmie nie ma odpowiedniej ilości witaminy B2, dochodzi do takich objawów jak: stany zapalne błoń śluzowych jamy ustnej i języka, które mogą objawiać się przed pleśniawki i afty, zajady i łuszczenie się skóry na wargach, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia widzenia – pogorszenie wzorku, łzawienie, łatwe męczenie się oczu. Mogą pojawić się również kłopoty z koncentracją, a u kobiet częste swędzenie w okolicach ujścia pochwy.

Właściwości witaminy B2:

  • dba o stan błoń śluzowych

  • wspiera działanie układu nerwowego

  • uczestniczy w procesach metabolicznych tłuszczów i białek

  • pełni ważną rolę w działaniu układu wzroku

Sposób użycia witaminy B2

Witamina B2 występuje przede wszystkim w takich produktach jak wątroba i mięsa, sery, w tym sery twarogowe, jaja, grzyby, migdały, ryby – łosoś, pstrąg, makrela, pieczywo pełnoziarniste, groch, jogurt, kefir, maślanka, orzechy włoskie.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B2 występuje w okresie wzrostu, u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, a także u osób, które narażone są na znaczny wysiłek fizyczny oraz stres. Zapotrzebowanie na witaminę B2 wynosi u kobiet 1,1 mg, natomiast u mężczyzn 1,3 mg dziennie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes