Tryptofan

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tryptofan zalicza się do aminokwasów białkowych. Wchodzi w skład białka mleka oraz białek krwi. Zaliczany jest do aminokwasów niezbędnych, wobec tego nie jest syntetyzowany w organizmie i musimy zadbać o jego właściwą ilość w pożywieniu. Odpowiada przede wszystkim za prawidłowe działanie układu nerwowego, ale również jego niedobór może dawać objawy braku energii, gorszego samopoczucia. Tryptofan jest też wybierany w formie suplementów diety przez sportowców oraz odchudzających się.

Jak działa tryptofan?

Tryptofan jest związkiem biorącym udział w syntezie innych ważnych związków, również dla organizmu człowieka, w tym melatoniny, niacyny, tryptaminy, serotoniny. Ze względu na fakt, że jest niezbędny do produkcji serotoniny – neuroprzekaźnika, który określany jest też mianem „hormonu szczęścia”, jego niedobór może powodować objawy depresji. Także służy do produkcji białek oraz tkanki mięśniowej.

Badania wykazały również, że mniejsza ilość tryptofanu we krwi powoduje większą chęć na węglowodany, które dostarczają szybką energię. Ich niski poziom często zdarza się u osób z nadwagą oraz otyłością, które jedzą bardziej kaloryczne posiłki niż powinny. Suplementacja tryptofanem daje więc wsparcie w kuracjach odchudzających.

Właściwości tryptofanu:

  • pomaga w wytwarzaniu serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”, melatoniny, która tworzy „wewnętrzny zegar”, witaminy PP – niacyny, kinureniny – chemicznego filtra UV w gałce ocznej, rodopsyny – barwnika pozwalającego na lepsze widzenie po zmroku

  • zmniejsza napięcie i reguluje nastrój

  • wpływa na laktację u kobiet

  • zwiększa odporność

  • pomaga w przemianie materii i metabolizmie

  • dzięki niej możemy zmniejszyć masę ciała

  • reguluje działanie układu nerwowego, w tym neuroprzekaźników takich jak dopamina, noradrenalina

Sposób użycia tryptofanu

Tryptofan znajduje się w wielu produktach spożywczych. W dużych ilościach zawierają go przede wszystkim żółty i biały ser, jaja, ryby, chude mięsa, produkty sojowe, rośliny strączkowe, pestki dyni, otręby owsiane.

Do wyboru mamy też suplementy z tryptofanem. Są one wybierane między innymi przez osoby mające trudności z zasypianiem, chcące zmniejszyć stres, poradzić sobie ze spadkami energii czy też poprawić wyniki sportowe oraz zrzucić nadmiar wagi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes