Witamina H

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witamina H, która nazywana jest też biotyną albo witaminą B7, jest organicznym związkiem chemicznym, który rozpuszcza się w wodzie. Występuje zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jest ważnym czynnikiem wielu reakcji biochemicznych w organizmie człowieka. Znana jest też ze swojego pozytywnego działania na włosy, skórę i paznokcie, dlatego dodawana jest do wielu suplementów diety.

Jak działa witamina H?

Witamina H jest bierze udział w procesie tworzenia glukozy w organizmie, czyli w tak zwanej glukoneogenezie. Także jest elementem cyklu kwasu cytrynowego oraz uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych. Wspiera prawidłową pracę tarczycy, przemiany dwutlenku węgla. Wraz z witaminą K syntetyzuje protrombinę, która jest ważnym czynnikiem odpowiadającym za procesy krzepnięcia krwi.

Gdy dochodzi do niedoborów witaminy H, najczęściej są one widoczne jako zmiany skórne – stany zapalne, wysypki, również poprzez zwiększone wypadanie włosów. Może też dojść do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz zmian zapalnych zlokalizowanych w jelitach. Zasadniczo biotyna jest syntetyzowana przez organizm człowieka, a dokładnie bakterie jelitowe z pożywienia, więc do jej niedoborów dochodzi rzadko, ale czasami pod wpływem niedoborów pokarmowych może pojawić się także brak jej wystarczającej ilości.

Właściwości witaminy H:

  • wspiera przemiany tłuszczów w organizmie

  • dba o prawidłowy poziom cholesterolu

  • odpowiada za ładny wygląd paznokci, włosów oraz skóry

  • bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, zapobiegając krwotokom

  • poprawia działanie układu odpornościowego

Sposób użycia witaminy H

Jak już wspomnieliśmy, do niedoborów witaminy H dochodzi dość rzadko, ale mogą one się pojawić. Witaminę możemy dostarczać do organizmu z zewnątrz wraz z takimi produktami jak drożdże, wątroba wołowa, warzywa strączkowe, żółtka jaj, drożdże piwne, mąka sojowa, migdały, szpinak. Ponadto biotynę zawiera czekolada, co na pewno jest dobrą wiadomością dla fanów słodkości.

Zalecana dzienna dawka witaminy H – biotyny wynosi 30-50 mcg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes