Czy tłuszcz może wspomagać dietę i jak zrobić domowe masło orzechowe?

0
Czy tłuszcz może wspomagać dietę i jak zrobić domowe masło orzechowe?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lubisz masło orzechowe? Najnowsze badania pokazują, że nie musisz z niego rezygnować jeśli jednocześnie próbujesz schudnąć. Przeczytaj jak je jeść, żeby pomóc sobie zrzucić kilka kilogramów.

Mimo że masło orzechowe ma wiele zalet, dietetyce odradzają jego konsumowania z powodu dużej ilości tłuszczu. Nie dziwnego – jego dwie łyżki zawierają aż 190 kcal (w tym 144 kcal z samych tłuszczów!). Najnowsze badania pokazują jednak, że przekąski z dodatkiem masła orzechowego mogą pomagać kontrolować masę ciała. Jak to działa? Masło orzechowe zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu zmniejsza apetyt i w konsekwencji… utratę wagi. Co więcej, kobiety które włączyły masło orzechowe do swojej diety były mniej skłonne do tycia w ciągu następnych ośmiu lat! Badania dają nadzieje dla smakoszy orzechów którzy nie będą musieli wykluczać ich ze swojej diety.

Dieta z masłem orzechowym

Orzechowe przekąski dają poczucie sytości nawet przez kilka godzin. Działanie to wykorzystali badacze z Purdue’u. W badaniu osoby, które spożywały przekąski w formie orzeszków ziemnych oraz masła orzechowego były w stanie kontrolować swój apetyt, a dzięki temu mieli większą tendencję do pozostawania na diecie i nie przybieraniu na wadze (http://jn.nutrition.org/content/138/9/1741S.long). Badania potwierdziły również, że regularne spożywanie masła orzechowe zapobiegało tzw.  „efektowi jojo”. Grupę kontrolną w tym badaniu stanowiły osoby spożywające ciastka ryżowe. U nich apetyt wracał do normy już po 30 minutach.

Zdrowe tłuszcze dobre dla serca

Badania w Purdea pokazały jeszcze inne zalety zamiany tłuszczów na te pochodzące z orzechów. Okazało się, że badani, którzy jedli umiarkowane ilości peanut butter, zmniejszyli ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie na rzecz tych jedno- i wielonienasyconych. Jest to bardzo dobra zamiana, ponieważ jednonienasycone kwasy tłuszczowe podnoszą poziom tzw. „dobrego cholesterolu”, nie wpływając na poziom cholesterolu ogółem. Jest to jeden z kilku czynników zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

Jak jeść masło orzechowe?

Jak możesz zwiększyć spożycie masła orzechowego nie zwiększając kaloryczności diety? Kluczem jest jeść masło orzechowe z umiarem. Posiłek powinien składać się z porcji, która wynosi maksymalnie jedną łyżkę (w diecie 2000kcal). Możesz je jeść z chlebem, owocami lub warzywami, a nawet dodać go do sałatki zamiast sosu lub grzanek.

Pomysły na zastosowanie masła orzechowego:

  • jako dip z kawałkami jabłka
  • dodatek do omleta z połówkami banana
  • dodatek do owsianki z owocami lub jogurtu naturalnego
  • składnik domowej granoli z suszonymi owocami i prażonymi orzechami
  • dodatek do tostów
  • nadzienie muffinki
  • jako dip z krakersami lub tortillą

Przy wyborze masła orzechowego, warto zwrócić uwagę na jego skład. Często zdarza się, że oprócz orzechów, dodawany jest również olej słonecznikowy, tłuszcz palmowy lub cukier. Są jednak dostępne na rynku masła bez ich dodatku. Takie są np. masła orzechowe Meridian. Możemy również zrobić masło orzechowe sami w domu. Wystarczy zakupić orzechy ziemne (niesolone), dodać odrobinę miodu i zblendować na gładki krem.

Domowe masło orzechowe

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes