Cukier nie jedno ma imię – 40 ukrytych źródeł cukru w diecie

0
Cukier nie jedno ma imię – 40 ukrytych źródeł cukru w diecie
4.50 avg. rating (83% score) - 2 votes

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi szkód, jakie pociąga za sobą dla naszego organizmu nadmiar cukru w diecie – popularne stają się wyzwania „30 dni bez słodyczy”, „30 dni bez cukru”. Wszelkie radykalizmy w żywieniu są złe same w sobie, i nie ma potrzeby rugować z diety cukru całkowicie, o ile nie jest to podyktowane względami medycznymi, mowa oczywiście przede wszystkim o cukrzycy i jej zagrożeniu, ale też o protokołach żywieniowych stosowanych w terapii określonych schorzeń; pomijając jednak ten aspekt, wiele osób rezygnując z cukru zastępuje go… cukrem! A wszystko dlatego, że producenci stosują coraz bardziej wymyślne pułapki i zawoalowane nazwy dla składników, które są niczym innym jak cukrem.

Bez cukru? Uważa na pułapki!

Najpopularniejszym trikiem jest stosowanie określenia „bez dodatku cukru” na produkty, które składają się czasem nawet w ponad połowie z czystego cukru – na temat tego, czym różni się „bez cukru” od „bez dodatku cukru” pisałam wcześniej obszernie, więc nie będę powtarzać teraz tematu i zainteresowanych odsyłam do wcześniejszego posta.

Dziś zajmijmy się tym pod jakimi nazwami kryje się w produktach cukier:

 1. brązowy cukier
 2. cukier Demerara
 3. cukier gronowy
 4. cukier kokosowy / syrop z pąków palmy kokosowej / gula java – więcej na temat tego dlaczego cukier kokosowy jest szkodliwy, a dla diabetyków wręcz niebezpieczny, znajdziesz we wcześniejszym wpisie
 5. cukier Muscavado
 6. cukier trzcinowy
 7. cukier Turbinado
 8. cukier z agawy
 9. daktyle
 10. dekstryny
 11. dekstroza
 12. fruktoza
 13. galaktoza (tu uwaga dla wielbicieli mleka bezlaktozowego – czy wiecie, że zamiast glukozy zawiera glukozę i galaktozę, czyli cukry proste, i w efekcie mleko bezlaktozowe zawiera więcej cukru niż zwykłe mleko? Mleko bezlaktozowe nie jest produktem, z którego usunięto laktozę, tylko takim, w którym laktoza została sztucznie rozbita na dwa cukru proste. O ile więc faktycznie masz nietolerancję laktozy (w skrócie: po mleku puszczasz bąki), to wybór mleka bezlaktozowego jak najbardziej ma sens, ale jeśli wybierasz je z różnie pojętych względów dietetyczno-odchudzających, to jest wręcz przeciwnie 😉
 14. glukoza
 15. HFCS / syrop kukurydziany wysokofruktozowy – obwiniany o falę otyłości, a to po prostu cukier, ani lepszy, ani gorszy od białego, tyle, że tańszy
 16. karmel
 17. karob / mączka z chleba świętojańskiego
 18. kryształki syropu trzcinowego
 19. laktoza
 20. maltodekstryna (uwaga! częsty wypełniacz w słodzikach teoretycznie bez kalorii – o ile użyjesz 1 łyżeczki to faktycznie wszystko jest pod kontrolą,ale wymyka się spod niej jeśli do ciasta dodasz kilogram słodzika ze stewią opartego na maltodekstrynowym wypełniaczu, wówczas cała zabawa traci sens)
 21. maltoza
 22. melasa
 23. miód
 24. odparowany cukier trzcinowy
 25. polidekstroza
 26. słód jęczmienny / syrop słodu jęczmiennego
 27. sok owocowy
 28. Sucanat (odmiana cukru trzcinowego)
 29. surowy cukier (trzcinowy)
 30. syrop / sok / nektar z agawy – szerzej na temat syropu z agawy pisałam tu
 31. syrop cukru inwetowanego
 32. syrop glukozowo-fruktozowy – patrz uwaga dot. HFCS
 33. syrop klonowy
 34. syrop kukurydziany
 35. syrop ryżowy / z brązowego ryżu
 36. syrop z daktyli
 37. syrop z sorgo
 38. zagęszczone (odparowany) sok winogronowy
 39. zagęszczony (odparowany) sok jabłkowy
 40. zagęszczony sok owocowy z koncentratu
 41. złoty syrop (ang. golden syrup)

Podsumowując, powtarzam jeszcze raz: nie ma powodu, aby unikać cukru, który jest naturalnie obecny w żywności nieprzetworzonej. Nie wyrzucaj z diety owoców tylko dlatego, że mają cukier – owszem, mają, ale mają też błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty, zawierają składniki odżywcze  korzystne dla naszego organizmu.

Negatywne skutki zdrowotne wysokiego spożycia cukru wynikają z ogromnej ilości dodatku cukru, który jest obecny w produktach przetworzonych, to także on jest odpowiedzialny za pysznościowe odbieranie współczesnej żywności gotowej – więcej na temat pysznościowych produktów i tego dlaczego cukier w istocie nie uzależnia pisałam tu.

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie spożycia cukru jest spożywanie głównie nieprzetworzonych produktów spożywczych, a jeśli wybierasz przetworzone, rób to rozważnie, nie daj się nabrać na przebieranki i naucz się odnajdywać na etykietach ukryte źródła cukru.

4.50 avg. rating (83% score) - 2 votes