KoxBar Triple Chocolate M&M’s domowy baton proteinowy bez cukru 195kcal

0
KoxBar Triple Chocolate M&M’s domowy baton proteinowy bez cukru 195kcal
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zwyklaczek – Prostaczek, czyli super prosty przepis na domowego batona proteinowego dla tych, którym się wydaje (tak, wydaje!), że to trudne i że nie dadzą rady. Przygotowanie tego batona zajmuje dosłownie 5 minut, a satysfakcja jest nie do przecenienia.

Baton potrójnie czekoladowy, czyli czekoladowa masa, czekoladowe jajeczka wielkanocne M&M’s i polewa czekoladowa – z proteinowej czekolady bez cukru wg naszego przepisu. Tegoroczna propozycja M&M’s na Wielkanoc nieco rozczarowuje, jajeczka, poza ślicznymi pastelowymi skorupkami, nie mają w sobie błysku wyjątkowości poprzednich wiosennych edycji limitowanych – są po prostu nieznośnie słodkie, bardziej słodkie niż czekoladowe, dlatego wymagają ciekawej oprawy, takie, jak nasz mięciuchny czekoladowy baton, rozpływający się w ustach.

Jeden baton ma 19g białka i mniej niż 200kcal, gorąco polecamy na dobicie białka i zabicie ochoty na słodkości. 100% skuteczność gwarantowana!

Batoniki według tego przepisu są rozkosznie, nieprzyzwoicie wręcz mięciutkie, nie znajdziecie takich wśród żadnych (!) kupnych batonów. A trochę się na tym znamy 😉

Oczywiście dodatki i składniki można zastępować – odżywka może mieć dowolny smak, najlepiej sprawdza się kazeinowa, ale może być też WPC, tylko wówczas należy użyć mniej wody albo dodać ciut mąki kokosowej. Masło kakaowe można zastąpić dowolnym masłem orzechowym.

Potrójnie czekoladowy domowy baton białkowy – składniki

6 batonów, każdy o masie 70g

  • 110g syropu Vitafiber
  • 30ml wody
  • 30g erytrolu
  • 1g margaryny light
  • 15g nierafinowanego masła kakaowego
  • szczypta soli

Składniki wrzucić do miski, podgrzewać w małym garnuszku aż syrop zacznie bulgotać, albo w mikrofalówce 4 x 20 sekund

Dodać do mokrej masy suche składniki, czyli:

  • 150g odżywki białkowej (tu More Nutrition Total Protein Schoko Karamell)
  • 10g kakao
  • 2g gumy guar (może być też ksantanowa)

Składniki zamieszać packą silikonową.

W foremkach skruszyć po 6g M&Ms’ów albo innych ulubionych dodatków, na to wyłożyć równe porcje ciełej masy batonowej i ugnieść. Odstawić do lodówki do stężenia.

W tym czasie roztopić czekoladę – można użyć gotowej czekolady bez cukru, my używamy domowej proteinowej czekolady bez cukru z przepisu na czekoladowe jajka wielkanocne. Batona oblać zygzakami czekolady – gotowe!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes