Diosmina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diosmina zalicza się do organicznych związków chemicznych, glikozydowanych flawonoidów. Została po raz pierwszy wyizolowana z owoców cytrusowych, natomiast obecnie otrzymywana jest metodami syntetycznymi. Znana jest przede wszystkim z działania ochronnego w kierunku naczyń krwionośnych oraz zwiększana przepływu limfatycznego. Dzięki temu stanowi ona naturalny środek na żylaki oraz obrzęki.

Jak działa diosmina?

Diosmina jest naturalnym flawonoidem, który wykazuje szereg pozytywnych funkcji dla organizmu człowieka. Diosmina przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu się histaminy, która powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i dzięki temu zwiększa ich przepuszczalność, co sprzyja powstawaniu obrzęków. Posiada właściwości przeciwobrzękowe, wzmacnia tonus żylny, czyli napięcie ścianek żył, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych oraz wzmaga przepływ limfy, ponadto zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach.

W związku z tym jest ona dobrym wyborem dla osób mających żylaki, obrzęki nóg, pracujących na stojąco, co także wpływa na powstawanie żylaków i zmęczenie nóg. Ponadto może być ona stosowana w przypadku hemoroidów oraz wspomagająco przy leczeniu odleżyn.

Aby diosmina mogła działać prawidłowo, musi być ona rozdrobniona, czyli poddana mikronizacji. Dzięki temu jej cząsteczki lepiej wchłaniają się z układu pokarmowego. Rozdrobniona diosmina wchłania się nawet w 70%, natomiast niepoddana rozdrobnieniu tylko w 20-30%.

Właściwości diosminy:

  • ma działanie przeciwobrzękowe

  • poprawia krążenie w naczyniach włosowatych

  • działa przeciwzapalnie

  • zwiększa drenaż limfatyczny

  • niweluje uczucie ciężkości nóg, zmęczenia, nocne skurcze

  • pomaga w leczeniu żylaków i zmniejsza ryzyko ich pojawienia się

Sposób użycia diosminy

Preparaty z diosminą są obecnie powszechnie dostępne. Możemy zakupić je również w formie kompleksów, na przykład ze wspomagająco działającymi flawonoidami innych typów, hesperydyną, kwasem askorbinowym. Zwykle stosuje się 1000 mg diosminy na dobę, ale w przypadku nasilonych objawów można zwiększyć dawkę zgodnie z zalecaniami z ulotki.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes