Żurawina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Żurawina (d. Oxycoccus, właśc. Vaccinium) jest zaliczana do roślin wrzosowatych, ale również określana jest mianem borówki. Znana jest ze swoich wyśmienitych owoców, które wykorzystywane są do przygotowywania przetworów. Rekomendowana jest również ze względu na swoje właściwości odżywcze, liczne witaminy i minerały oraz inne związki wspierające zdrowie organizmu.

Jak działa żurawina?

W żurawinie znajdują się duże ilości błonnika – w szklance świeżych jagód to aż 3,2 g. Również zawiera ona około 30 mg witaminy C, witaminy B1 i B2, a także takie składniki mineralne jak miedź, fosfor, wapń, ponadto kwas jabłkowy i cytrynowy oraz taniny. Swój smak zawdzięcza obecności kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem.

Żurawina znana jest przede wszystkim w medycynie naturalnej jako produkt wspomagający działanie nerek oraz pęcherza moczowego. Znajdujące się w niej cytryniany pomagają w zmniejszeniu ryzyka formowania się złogów szczawianowo-wapniowych, które tworzą kamienie nerkowe. Także żurawina zakwasza mocz i ma właściwości antybakteryjne, dlatego pomaga w zwalczaniu infekcji dróg moczowych, przede wszystkim wywołanych przez bakterie E. Coli. Podobnie działa na Helicobacter pylori, która odpowiada za wrzody, i inne drobnoustroje. Wykazuje się też właściwościami antyoksydacyjnymi, redukuje poziom „złego” cholesterolu.

Właściwości żurawiny:

  • zapobiega i pomaga w rozpuszczaniu kamieni nerkowych

  • wspiera leczenie infekcji układu moczowego

  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne

  • chroni przed wrzodami, zmniejszając ryzyko osadzania się bakterii Helicobacter pylori na ściankach żołądka

  • normalizuje poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy

  • ma właściwości antyoksydacyjne

Sposób użycia żurawiny

Żurawinę możemy spożywać jako świeżą lub suszoną – ma ona jednak dodatek cukru, dlatego jest bardziej kaloryczna. W sprzedaży znajdziemy również suplementy diety zawierające skoncentrowany wyciąg z żurawiny, które polecane są na układ moczowy. Dostarczają najwięcej składników aktywnych, dlatego pozwalają na uzyskanie lepszych efektów. Dostępne są też soki z żurawiny.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes