Metionina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Metionina jest aminokwasem, który obok cysteiny zawiera w swoim składzie siarkę. W dużych ilościach występuje głównie w białku jaj oraz w kazeinie mlekowej. Jest to aminokwas dla człowieka niezbędny, który nie jest syntetyzowany w jego organizmie, dlatego musimy go dostarczać wraz z pożywieniem. W sprzedaży znajdziemy również suplementy diety zawierające metioninę, które często stosowane są przez sportowców.

Jak działa metionina?

Metionina bierze udział w wielu różnych przemianach metabolicznych – łącznie jest związkiem używanym w ponad 100 różnych procesach tego rodzaju. Razem z metioniną możliwe jest zsyntetyzowanie kreatyny, choliny czy epinefryny. Pełni ważną rolę w budowie włosów, wspomaga transport oraz wchłanianie selenu i cynku. Metionina pomaga też w aktywacji różnych neurotransmiterów, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że wspomaga ona również koncentrację i pamięć.

Ze względu na swoje właściwości metionina jest także używana w leczeniu, między innymi przy stłuszczeniu i marskości wątroby, przy zatruciach alkoholem, lekami hepatotoksycznymi, amoniakiem. Również może być używana przy kamicy moczowej i żółciowej. Ponadto używana jest ona przy leczeniu choroby Parkinsona, alergiach, przy wypadających włosach i kruchych paznokciach.

Właściwości metioniny:

  • pomaga w syntezie kreatyny

  • zwiększa wydolność fizyczną

  • pobudza procesy regeneracyjne

  • ma działanie przeciwmiażdżycowe

  • działanie żółciotwórcze

  • pomaga w odtruwaniu organizmu

  • odpowiada za stan włosów, skóry, paznokci

Sposób użycia metioniny

Jako że metionina nie jest syntetyzowana przez organizm człowieka, konieczne jest dostarczanie jej z pożywieniem. Jej duże ilości znajdziemy przede wszystkim w produktach odzwierzęcych – mięsie, rybach, jajkach. Również metionina jest obecna w produktach zbożowych, ziarnach sezamu, orzechach brazylijskich, brukselce, szpinaku, fasoli, grochu.

W sprzedaży znajdziemy również suplementy diety, które zawierają metioniny. Także jest ona używana w odżywkach białkowych oraz węglowodanowo-białkowych dla sportowców. Zaleca się stosowanie od 1 do 5 g metioniny na dobę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes