Sylimaryna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sylimaryna to nazwa kompleksu flawonolignanów pochodzenia roślinnego stosowanego w lecznictwie. Jest ona pozyskiwana z ostropestu plamistego (Silybum marianum L.), a dokładnie z jego łupin nasiennych. Sylimaryna obejmuje sylibinę – jest to najważniejszy związek, izosylibinę, sylikrystynę i sylidianinę oraz flawonoid – taksyfolinę. Zalecana jest do używania osobom, które mają problemy z wątrobą i chcą zapewnić jej właściwą ochronę i regenerację.

Jak działa sylimaryna?

Sylimaryna wykazuje działanie detoksykujące, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego jest środkiem hepatoochronnym i hepatoregenerującym, czyli chroniącym i regenerującym wątrobę. Dzięki temu wspomaga działanie wątroby, zapobiega jej marskości, także polecana jest w przypadku zatruć, na przykład alkoholem, co więcej, potrafi chronić i zmniejszać zatrucia przez mykotoksyny muchomora sromotnikowego. Dzięki tym właśnie właściwościom jest polecana w przypadku ostrych i przewlekłych chorób wątroby, także niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby (NAFLD), wirusowych zapaleniach wątroby.

Również sylimaryna wspomaga działanie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Zapobiega wytrącaniu się kamieni żółciowych i powstawaniu złogów. Znana jest też z właściwości przeciwmiażdżycowych – obniża poziom cholesterolu, zmniejsza wytrącanie się blaszek miażdżycowych.

Właściwości sylimaryny:

  • chroni wątrobę przed toksynami i pomaga w ich usuwaniu

  • regeneruje komórki wątroby w przypadku różnych chorób

  • wspomaga prawidłowe wydzielanie żółci

  • zmniejsza ryzyko miażdżycy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu

  • posiada silne działanie antyoksydacyjne

  • wspomaga procesy trawienne

Sposób użycia sylimaryny

W sprzedaży dostępne są różne suplementy diety zawierające ekstrakty z ostropestu plamistego oraz sylimarynę. Także są one łączone z innymi związkami wspomagającymi działanie wątroby.

W celu uzyskania najlepszych efektów sylimaryna powinna być suplementowana stale, co najmniej przez jeden miesiąc, a najlepiej przez pół roku, aby uzyskać optymalne efekty. Dawka dzienna to 150-200 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes