Walina

0
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Walina to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy aminokwasów egzogennych, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka. Wobec tego musi być on dostarczany do niego z pożywieniem lub odpowiednim suplementami. Walina zaliczana jest do aminokwasów BCAA, czyli do rozgałęzionych, które wraz z leucyną oraz izoleucyną wspomagają budowę mięśni i zabezpieczają je przed katabolizmem.

Jak działa walina?

Swoją nazwę walina zawdzięcza łacińskiemu „validus”, co znaczy silny. Jest to aminokwas, który w szeroki sposób wpływa na organizm człowieka, ale jej działanie przede wszystkim odczuwane jest przez mięśnie. Przy długotrwałym wysiłku fizycznym ilość glukozy, a także glikogenu w mięśniach maleje, dlatego organizm pobiera wtedy aminokwasy BCAA, w tym także walinę z mięśni. Jest ona transportowana do wątroby, gdzie w procesie glukoneogenezy przekształca się w glukozę. Wobec tego zastosowanie waliny i innych aminokwasów BCAA przed intensywnym treningiem pozwala na zmniejszenie efektu katabolicznego, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.

Brak waliny w organizmie może prowadzić też do zaburzeń koncentracji, braku łaknienia, anemii, spadku masy ciała, bezsenności.

Właściwości waliny:

  • pomaga w wytwarzaniu odpowiedniej ilości energii w mięśniach

  • stymuluje wzrost tkanki mięśniowej

  • utrzymuje odpowiednią równowagę hormonalną

  • uczestniczy w syntezie witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego

  • wspomaga działanie układu nerwowego

  • poprawia odporność

  • uczestniczy w odbudowie tkanek po urazach

  • reguluje metabolizm, w szczególności przemiany węglowodanów

Sposób użycia waliny

Walina jest przede wszystkim dostępna w mięsach takich jak pierś kurczaka, cielęcina, ryby – sardynki, łosoś, tuńczyk, w warzywach – dyni, soczewicy, fasoli, także w nabiale, jajkach, sezamie, orzeszkach pistacjowych.

Osoby trenujące, które chcą mieć pewność, że ilość waliny będzie w ich organizmie odpowiednia, mogą wybrać odżywki BCAA, czyli zawierające komplet aminokwasów rozgałęzionych. Zaleca się stosowanie od 2 do 5 g waliny do 3 razy na dzień.

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote