Witamina B12

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witamina B12, inaczej kobalamina, jest złożonym związkiem, który zawiera kobalt jako atom centralny. Ma duże znaczenie dla organizmów żywych, w tym dla człowieka, ponieważ reguluje wydzielanie erytrocytów – krwinek czerwonych. Na niedobory witaminy B12 w szczególności narażeni są weganie i wegetarianie, ponieważ występuje ona głównie w produktach zwierzęcych. Warto więc dbać o jej prawidłowy poziom.

Jak działa witamina B12?

Witamina B12 jest istotnym koenzymem, który bierze udział w wielu reakcjach w organizmie ważnych z punktu widzenia przemian węglowodanów, białek i tłuszczów. Uczestniczy w procesach krwiotwórczych, tworzenia kwasów nukleinowych, szpiku kostnego, odpowiada za działanie układu nerwowego oraz serca.

W przypadku niedoborów witaminy B12 może pojawić się szereg nieprzyjemnych objawów ze strony różnych układów. Brak uzupełnienia niedoboru może być nawet zagrożeniem dla życia. Może pojawić się niedokrwistość, a wraz z nią zmęczenie, bóle i zawroty głowy, tachykardia – przyspieszona praca, kołatanie serca, gorsza koncentracja. Mogą pojawić się mrowienia, stany depresyjne, zaburzeń poznawczych, apatia. Do niedoborów może dojść wskutek niezbilansowanej diety, ale też przy braku czynnika wewnętrznego Castle’a.

Właściwości witaminy B12:

  • wspomaga metabolizm

  • przeciwdziała niedokrwistości

  • uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej komórek nerwowych i neuroprzekaźników nerwowych

  • pozytywnie wpływa na pracę serca

  • pomaga w uczeniu się

  • wpływa na równowagę psychiczną

  • zmniejsza poziom lipidów we krwi, zapobiegając miażdżycy

  • wspomaga leczenie wątroby

Sposób użycia witaminy B12

Witamina B12 dostępna jest przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Są to mięsa, ryby, jajka, mleko i jego przetwory. Także znajduje się ona w algach morskich, pieczarkach, brązowym ryżu.

W sprzedaży dostępne są również specjalne suplementy diety zawierające witaminę B12, często w kompleksie witamin z grupy B. Dzienne zapotrzebowanie to około 2,4 mcg. W przypadku znacznych niedoborów, które możemy wykryć przez badania krwi, zalecane są iniekcje domięśniowe z witaminą B12.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes