Witamina B4

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witamina B4, znana również jako cholina, jest bardzo ważnym elementem diety kobiet w ciąży, ale każdy powinien zadbać o jej właściwy poziom. Wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu, także w okresie kształtowania się płodu, dlatego zapobiega defektom. Możemy znaleźć ją w wielu produktach spożywczych. Jest również dodawana do kompleksów witaminowych.

Jak działa witamina B4?

Witamina 4 jest organicznym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład niektórych rodzajów fosfolipidów, na przykład lecytyny. Jako że uważano, że nie może być syntetyzowana przez organizmy zwierzęce, w tym organizm człowieka, zaliczano ją do grupy witamin B. Odkryto jednak, że w niewielkich ilościach jest ją w stawnie wytwarzać także organizm ludzki, ale nie pokrywa on całkowitego zapotrzebowania.

Cholina pomaga w biosyntezie acetylocholiny – ważnego związku dla układu nerwowego. Wspomaga też produkcję lecytyny, prawidłową pracę błon komórkowych, w szczególności w komórkach nerwowych. Pełni też szereg innych funkcji w organizmie człowieka. Jej niedobory mogą prowadzić do podwyższonego poziomu trójglicerydów i cholesterolu, stłuszczenia wątroby, mogą też powodować stany lękowe, dolegliwości sercowe, zaparcia.

Właściwości witaminy B4:

  • uczestniczy w tworzeniu komórek i pomaga w utrzymaniu ich właściwej struktury

  • kontroluje pracę mięśni

  • wspiera działanie układu oddechowego oraz serca

  • bierze udział w pracy mózgu, wspomagając pamięć, w szczególności pamięć długotrwałą

  • zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych oraz demencji

  • reguluje gospodarkę lipidową, dlatego wpływa korzystnie na pracę wątroby

  • w diecie kobiet w ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu, minimalizując ryzyko wad wrodzonych

Sposób użycia witaminy B4

Duże ilości choliny występują przede wszystkim w wątrobie oraz innych podrobach. Także zawiera je żółtko jaja kurzego – aż 280 mg, co stanowi więcej niż połowę dziennego zapotrzebowania. Ponadto jest dostępna w mięsie bydlęcym, nasionach strączkowych, orzechach, kiełkach pszenicy, rybach.

Dzienne zapotrzebowanie na cholinę – witaminę B4 u mężczyzn to 550 mg, natomiast u kobiet to 425 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes