Witamina B5, która nazywana jest również kwasem pantotenowym, jest związkiem chemicznym rozpowszechnionym zarówno w świecie zwierzęcym, jak i roślinnym. Wskazuje na to już jej nazwa, która oznacza „wszechobecny”. W rzeczywistości utożsamianie witaminy B5 oraz kwasu pantotenowego jest błędne, ponieważ w skład witaminy B5 wchodzą też inne związki, na przykład panteiny, pantenol oraz koenzym A. Witamina ta jest niezbędna do życia każdej komórki, także w organizmie człowieka.
Jak działa witamina B5?
Witamina B5 jest konieczna do metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów, uczestniczy w syntezie niektórych hormonów, wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego i pokarmowego. Dzięki niej mamy odpowiednią ilość energii.
Skutki niedoboru witaminy B5 to przede wszystkim zaburzenia układu nerwowego, które mogą objawiać się w nadmiernej drażliwości, trudności w nauce, także mogą prowadzić do depresji. Pojawić może się też ból i sztywność w stawach, zaburzenia koordynacji, mrowienia i skurcze w kończynach, kłopoty ze wzrokiem, wypadające włosy, pękająca skóra w kącikach ust, zaburzenia układu pokarmowego, gorsze gojenie się ran.
Właściwości witaminy B5:
-
bierze udział w gospodarce energetycznej organizmu
-
wspomaga utlenianie i syntezę kwasów tłuszczowych, co ma duże znaczenie dla sportowców
-
wspomaga produkcję hormonów takich jak testosteron, kortyzol, progesteron, estradiol, a także neuroprzekaźników takich jak serotoniny i dopaminy
-
bierze udział w przemianach cholesterolu, dlatego pozwala na uzyskanie jego stabilnego poziomu
-
regeneruje komórki skóry i błon śluzowych
-
wspiera układ odpornościowy, uczestnicząc w wytwarzaniu przeciwciał
-
zapobiega siwieniu, wspierając proces pigmentacji włosów
Sposób użycia witaminy B5
Produkty bogate w witaminę B5 to między innymi mięso takie jak wątróbka czy kurczak, tłuste ryby – śledzie, makrele, brązowy rży, otręby pszenne, nabiał, warzywa jak ziemniaki i brokuły, jajka, wśród owoców to banany, awokado, pomarańcze. Ponadto witamina B5 dostępna jest w soi, orzechach, pestkach słonecznika. Niestety, szybko ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury.
Zalecana dzienna dawka witaminy B5 to 5 mg.