Deser z PB2 i gumą ksantanową a la Hershey’s Gold Peanuts &Pretzel

1
Deser z PB2 i gumą ksantanową a la Hershey’s Gold Peanuts &Pretzel
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Słony karmel. Biała Czekolada. Masło orzechowe. Trzy hasła zachęty wystarczą? Jeśli to wciąż mało, dodam, że całość ma tylko 240kcal!

Z okazji dłuuugo wyczekiwanej dostawy #PB2 mamy dla was jednoporcjowy deser z wykorzystaniem PB2 inspirowany Hershey’s Gold Peanuts &Pretzel, gratka dla fanów masła orzechowego, białej czekolady i połączenia słodko-słonych smaków, i wszystkich których na redukcji ciągnie do słodkiego, bo w 240kcal mamy 36g białka 🤩.

Bazę deseru stanowi znany już z wcześniejszych przepisów mus orzechowy z gumą ksantanową, do pół porcji musu dodałam żelatynę, jagły ekspandowane dla chrupkości, a wierzch posypałam precelkami. Użyłam odżywki o smaku białej czekolady, równie dobrze sprawdzi się słony karmel💪.

➡️Składniki:
🥜10g żelatyny rozrobionej we wrzątku
🥜15g PB2
🥜5g mleka w proszku (można pominąć)
🥜15g odżywki białkowej w pasującym smaku
🥜2g gumy ksantanowej (albo guar 3g)
🥜5g jagły
🥜10g precelki
Według uznania: sól, słodzidło (u mnie erytrol) i aromat (dodałam aromatu Funky Flavors Sweet Peanut Butter żeby jeszcze bardziej podkręcić smak masła orzechowego🙃).

➡️Przygotowanie: blendujemy przez minutę 200ml wody z wszystkimi składnikami poza jagłą i precelkami. Gotową masę mieszamy z jaglanymi kulkami, przelewamy do miseczki, dekorujemy precelkami. Z wierzchu zrobiłam jeszcze zygzaki z PB2 zmieszanego z resztą płynnej żelatyny, zostawiamy w lodówce na godzinę do zastygnięcia.

Całość ma 240kcal, 36g białka, 15g węglowodanów i 4g tłuszczu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes