Czy warto kupić erytrol?

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zazwyczaj pierwszym produktem z którego rezygnują osoby na diecie jest biały cukier stołowy. Niektórym jednak niezwykle trudno przyzwyczaić się do niesłodzonej herbaty czy do wytrawnego omleta. Na szczęście na rynku można zakupić alternatywne środki słodzące. Odkodujmy nazwę tego brzmiąco najbardziej tajemniczo – erytrolu.

Erytrol należy do grupy alkoholi cukrowych (polioli), a tym samym do grupy słodzików „zero kalorii„. Przypomina biały puder i smakuje niemal tak, jak tradycyjny cukier. Występuje w niektórych owocach takich jak brzoskwinia, melon czy śliwka. Jego minimalne ilości znajdziemy również w grzybach i  produktach fermentowanych jakich jak wina, sake czy sosy sojowe. Przemysłowo wytwarzany jest poprzez fermentacje glicerolu. Od 1990 roku oficjalnie dodawany jest jako dodatek słodzący do żywności. Możemy spodziewać się go na etykietach gum do żucia, dżemów, syropów do kawy i napoi.

Erytrol charakteryzuje niski indeks glikemiczny. Dzięki temu, że nie wpływa na poziom cukru we krwi, może być z powodzeniem stosowany przez diabetyków oraz osoby na diecie o obniżonej podaży cukrów (badania). Stanowi dobrą alternatywę sacharozy dla dzieci w profilaktyce próchnicy. Dodatkowo zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia proces starzenia. Erytrol z reguły nie powoduje efektów przeczyszczających tak jak pokrewne mu ksylitol czy maltitol.

Ponieważ alkohole cukrowe w większości są wydalane wraz z moczem, nasz mózg tego nie rejestruje i nie zmniejsza apetytu. To oznacza większą skłonność do przejadania się, co poddaje wątpliwości stosowanie tego słodzika ze względu na obniżenie kaloryczności diety. Zauważono również, że fruktoza w obecności erytrolu nadmiernie fermentuje w jelitach. U pacjentów którzy zgłosili się do badania powodowało to objawy charakterystyczne dla zespołu jelita draźliwego czyli bóle brzucha, wzdęcia i gazy. Z tego powodu erytrol nie powinien być spożywany w obecności fruktozy przez osoby z naturalnie mniejszą florą bakteryjną jelita czyli np. cierpiące na zespół jelita draźliwego (ZJD). (wyniki badań). Do minusów eytrolu można również zaliczyć kosztowny proces jego produkcji, czego konsekwencją jest wysoka cena słodzika. Na chwile obecną nie ma jednak możliwości opracowania tańszej technologii jego wytwarzania.

Wybierając produkty słodzone erytrolem warto spojrzeć na tabelę wartości odżywczych. Większość produktów zawierających substancje słodzące zawiera również znaczące ilości kalorii w postaci węglowodanów i tłuszczy.

Ciekawe! Erytrol jest na tyle skuteczny w hamowaniu rozwoju bakterii w jamie ustnej, że przez niektórych dentystów używany jest jako środek dezynfekujący!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Previous articleIle białka ma jajko?
Next articleDobrze, gdy nie za słodko
Wspólnymi siłami i dzieląc się swoimi doświadczeniami - tymi udanymi, i tymi zupełnie nie - podpowiadamy jak gotować zdrowo, smacznie, i przede wszystkim tak, żeby utrzymać dobrą figurę. Szukamy nietypowych produktów i testujemy je w równie nietypowych potrawach. Oprócz przepisów znajdziecie u nas rady dotyczące komponowania list zakupów, planowania posiłków na cały tydzień, dopasowywania posiłków do typów treningów - i na każdy inny temat, który przyjdzie nam do głowy lub który wy nam podsuniecie.