Proteinowe donuty cytrynowe bez cukru z borówkami i białą czekoladą 113kcal & 12g białka

0
Proteinowe donuty cytrynowe bez cukru z borówkami i białą czekoladą 113kcal & 12g białka
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bardzo letni przepis – i w smaku, i w wykonaniu, bo to przepis z kategorii dla leniwych, a w takich temperaturach jak dziś mało co chce się robić 🙂

Przygotowanie tych proteinowych donutów zajmuje około 5 minut, pieczenie 15 minut – tylko tyle potrzeba, żeby wgryźć się w puszystego, wilgotnego donuta bez ani grama cukru, który ma tylko 113 kcal i aż 13g białka!

Przepis – składniki na 8 fit donutów białkowych bez cukru

Składniki zamieszczać dokładnie, wystarczy packą, nie miskować. Odstawić na 3 minuty, masa powinna się zacząć lekko pienić.

Przełożyć po połowie masę do foremek, dość dobrze odchodzi, więc jeśli używasz formy silikonowej to nie trzeba natłuszczać, ale można. Na masę wyłożyć borówki i przykryć resztą masy. Nasze foremki do donutów mają średnicę 12cm. Piec 15 minut w 170C na złoto, powinny wyrosnąć o ok 1/4.

Wyjąć z foremek i ostudzić na kratce, tak, żeby odparowały nadmiar wilgoci.

Wystudzone donuty udekorować roztopioną białą czekoladą i skórką otartą z 1 cytryny (upewnij się, że cytryna jest niepryskana, najlepiej wybrać BIO – organicznych cytrusów nie wolno po zbiorach traktować żadnymi środkami chemicznymi, a skórka tych nie bio jest najczęściej pokryta niezmywalną, toksyczną substancją imazalilem.

Donuty przechowuj owinięte ściereczką, zachowują świeżość i miękkość 2-3 dni.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes